Útočník z Manchesteru podle vyšetřovatelů nejspíš jednal sám

Sebevražedný atentátník z Manchesteru Salman Abedi zřejmě jednal sám. Vyplývá to ze závěrů, ke kterým se podle listu Guardian kloní vyšetřovatelé. Britská policie dosud předpokládala, že útočník byl součástí teroristické buňky. Podle jejího vyjádření ale Abedi nakoupil většinu součástí bomby osobně a během čtyř dnů před atentátem se v naprosté většině případů pohyboval sám.

Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Naše vyšetřování ukazuje, že Abedi osobně nakoupil většinu klíčových komponentů. Je také stále očividnější, že se během čtyř dnů mezi příletem do země a spácháním toho otřesného činu většinou pohyboval a konal sám," uvedl Russ Jackson z protiteroristického oddělení. 

Policie nadále nevylučuje, že Abedi mohl mít komplice. „Je nezbytné, abychom zjistili, že nebyl součástí nějaké širší sítě, vyloučit to zatím nemůžeme," řekl Jackson. „Zůstává řada nejasností ohledně jeho chování před útokem," dodal.

Abedi se narodil v Manchesteru, jeho libyjští rodiče se ale před několika lety vrátili do vlasti. Vyšetřovatelé předpokládají, že Abedi před útokem Libyi navštívil.

Libyjské úřady mezitím zajistily Abediho otce a mladšího bratra, Britové pak v souvislosti s útokem zadrželi 16 lidí, 11 z nich zůstává ve vazbě.

Při útoku v britském Manchesteru minulý týden v pondělí zemřelo 22 lidí, další zhruba 60 skončilo se zraněními v nemocnici.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme