Útočník z Manhattanu plánoval čin několik týdnů, Trump ho chce poslat na Guantanámo

Výbor soudců Spojených států ve středu oznámil, že Sajfulláh Saipov, útočník z úterního teroristického činu, se do země dostal na základě zelené karty z Uzbekistánu. Podle televize ABC zatím není jasné, co policistům sdělil, z reakcí některých z nich se ale zdá, že je na svůj čin hrdý. Policie uvedla, že útočník připravoval útok několik týdnů dopředu.

New York (Aktualizováno: 18:30 1. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté střeží místo incidentu na Manhattanu. | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Právní výbor amerického Senátu ve středu potvrdil, že Uzbek přicestoval do USA v roce 2010 legálně s využitím takzvané zelené karty. Tu získal v loterii podle imigračního programu platného od roku 1990.

Atentátník z New Yorku: 'milý' řidič se zelenou kartou, o jehož vazbách na islamisty nevíme

Co víme o pachateli? Přečtěte si článek.

„Podle mých informací se Saipov do Spojených států přistěhoval do země před pěti lety na základě víza z Uzbekistánu,“ napsal předseda Výboru pro soudnictví Chuck Grassley v dopise pro úřad ministerstva bezpečnosti.

Vyšetřování se teď soustřeďuje na zkoumání záběrů z bezpečnostních kamer na manhattanské magistrále West Side Highway, kde se útok stal. Policisté procházejí i záznam z mýtného systému ve snaze zjistit, zda Saipov se svým vozem před útokem silnicí projížděl, aby ohledal terén. Televize NBC oznámila, že se u útočníka našlo několik nožů; není ale jasné, jak je chtěl použít.

Náboženská svoboda

Pokračuje rovněž pátrání po Saipovově minulosti. Jeho bývalý přítel a soused z Ohia Mirrakhmat Muminov vypověděl, že stoupencem radikálního islámu se Saipov stal až v USA. „Nemohl se tu nabažit náboženské svobody,“ řekl agentuře AP Muminov. Ten stejně jako Saipov pochází z Uzbekistánu, kde režim z obavy před extremisty tvrdě zasahuje proti islámským radikálům.

Středoasijská informační agentura Fergana ve středu napsala, že Saipov do roku 2006 žil na severozápadě uzbecké metropole Taškentu, kde vyrůstal spolu se třemi sestrami. Místo pobytu jeho příbuzných nyní není známo. Před odjezdem do USA údajně krátce pobýval ve městě Oš na jihu Kyrgyzstánu, kde žije silná uzbecká menšina.

Podle Muminova nebyl Saipov spokojen se svým životem a často se hádal s manželkou i sousedy. Přidržoval se prý radikálních názorů, o kontaktech s teroristickým hnutím Islámský stát se ale nikdy nezmínil.

Zruším loterii o zelenou kartu, hlásí Trump

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že zastaví imigrační loterii o zelenou kartu kvůli útočníkovi z New Yorku. Dále uvedl, že útočníka možná pošle do věznice na Guantanámo.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme