Útočník z Nice měl zřejmě komplice, v SMS zprávě žádal víc munice

Jedenatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který na promenádě v Nice zabil 84 lidí, měl zřejmě komplice. Podle policie poslal SMS zprávu chvíli před útokem a žádal v ní více munice. Jen několik hodin před akcí také telefonoval svému bratrovi a poslal fotku, na které stojí rozesmátý uprostřed davu. Atentátník se podle policie na útok připravil a na nábřeží přišel už den před útokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atentátník z Nice Mohamed Bouhlel | Zdroj: Reuters

Po celý dnešní den pokládají lidé květiny k jednotlivým pomníčkům, které jsou na místech, kde lidé přišli o život. Smutek a žal občas vystřídá zloba a vztek.

Na začátku promenády se do sebe málem pustily dvě skupiny lidí. Jedna křičí zastavte to, vláda musí odstoupit a nechceme další mrtvé. Ta druhá tvrdí, že tohle jsou první kroky k netoleranci a rozdělení společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Nice natáčel reportér Jan Šmíd

Asi čtyřicetiletý muž drží před sebou transparent žádající odstoupení vlády a křičí, že každý vězeň má více práv než občané, že takhle není možné žít, vláda má prý povinnost občany své země chránit.

Volá také po uzavření hranic a zvýšeným hlasem říká, aby se všichni podívali na památníky s květinami kolem sebe. Pokládá si řečnickou otázku, je tohle normální, je to normální? A dav mu odpovídá.

“Všichni kolem jsou šokovaní, vláda nedělá dost k zajištění bezpečnosti,” říká asi padesátiletý učitel z Nice.

Od atentátu na redakci Charlie Hebdo se podle něj bezpečnost občanů nezvýšila, politici prý jen přijedou, položí květiny na místo tragédie a za pět minut jsou pryč.

“To, co vidíme kolem sebe, je normální, ten obrovský smutek a lítost přešly zákonitě ve zlost,” říká paní, která před sebou tlačí kočárek. Je ale skeptická, všechno prý může být ještě horší.

Květiny položené k uctění památky obětí na místě útoku v Nice | Foto: Jan Šmíd

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme