Útočník z Nice nejspíš plánoval čin dlouho dopředu. Sledoval násilná videa i teror v Orlandu

Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který ve čtvrtek ve francouzském Nice kamionem usmrtil 84 lidí, svůj čin pravděpodobně plánoval již delší dobu. Už před osmi měsíci si vyfotil novinový článek o tom, jak muž projel autem terasu kavárny. Kromě toho Tunisan sledoval násilná videa a hledal zprávy o útoku na gay klub v americkém Orlandu, píše agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion, kterým útočník najel do slavících lidí v Nice | Zdroj: Reuters

U útočníka z Nice Bouhlela se podle pařížského prokurátora Francoise Molinse v poslední době projevoval jednoznačný zájem o radikální džihád.

Podobně jako Omar Mateen, který v červnu v americkém Orlandu zavraždil v gay klubu 49 lidí, se inspiroval činy Islámského státu. Ten se k útokům v USA i ve Francii přihlásil.

Vyšetřovatelé v Bouhlelově počítači a mobilním telefonu našli početnou galerii obrázků a historii internetového vyhledávání s kontextem násilí. Už před osmi měsíci si vyfotil novinový článek, který informoval o nájezdu muže vozidlem na terasu kavárny.

Bouhlel se také zajímal o útok v Orlandu, o červnové zastřelení policejního páru ve francouzském Magnanville a hledal autopůjčovny a prodejny zbraní.

Od začátku července prakticky denně sledoval na videích čtení z koránu a poslouchal našídy, popěvky s náboženskou tematikou, které jsou součástí propagandy IS.

Podle Molinse Bouhlel rovněž ukázal svému kamarádovi video, na němž je zachycena poprava rukojmího. „Dotyčného překvapilo, co mu Bouhlel ukazuje, ale on jen odvětil, že je na to zvyklý,“ řekl pařížský prokurátor.

Bouhlela svědci popsali jako někoho, kdo „nedodržuje striktní pravidla islámského vyznání, jí vepřové maso, pije alkohol, bere drogy a žije nespoutaný sexuální život“.

Vousy si údajně nechal narůst z náboženských důvodů a v den útoku byl v Nice na pláži u Anglické promenády, kde si pořídil několik selfie.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme