Útočník z Osla měl možná komplice. Motiv činu je nejasný

Dvaatřicetiletý Nor Anders Behring Breivik, kterého zadržela norská policie po atentátech v Oslu, měl možná spolupachatele. Oznámila to tamní média s tím, že to policie prověřuje a údajně po muži už pátrá. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli. Norská média hovoří o muži, který při dvou útocích v Oslu a na nedalekém ostrůvku zabil nejméně 92 lidí, jako o křesťanském fundamentalistovi s extrémními pravicovými názory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norsko je v šoku. Mezi truchlící pozústalé i přeživší přijel premiér i královský pár

Norsko je v šoku. Mezi truchlící pozústalé i přeživší přijel premiér i královský pár | Zdroj: Reuters

Norská policie také před hotelem, ve kterém se s rodinami obětí sešel norský premiér Stoltenberg, zadržela mladíka, který měl u sebe nůž. Muž ale popírá, že by měl nějaké špatné úmysly, údajně je členem mládežnického křídla Dělnické strany a cítil se v ohrožení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Norský bohemista Ruár Lishaugen rozebírá možné motivy útočníka

Šéf norské diplomacie Gahrstore veřejnost ujistil, že vyšetřování je v plném proudu a norská policie spolupracuje se zahraničními zpravodajskými službami.

Na ostrov Utöya, který se stal dějištěm střelby, přicestoval kromě rodin obětí i norský královský pár. Nálada byla velmi emotivní a neformální. Královna podle norských médií objímala ty, kteří přežili. Norský král pak utíral slzy.

O tom, že Norové v tomto tragickém čase nejsou sami a myslí na ně celý svět, mluvil i premiér Stoltneberg.

Ten se sešel s několika lidmi, kteří útok přežili. Mnohé z nich označil za hrdiny, kteří zachránili životy svým přátelům.

Motiv nejasný

„Myslím si, že mládežnická organizace Norské dělnické strany je známa tím, jak je silně pro integraci ve společnosti, tedy integraci přistěhovalců, a taky silně proti rasismu,“ vysvětluje Norský bohemista Ruár Lishaugen.

Dělnická strana je vládnoucí stranou, takže masakr lze chápat jako útok na názor a ideologii. „Jde i o útok na jejich politický dorost, takže i v podstatě na budoucnost této myšlenky,“ doplňuje Lishaugen.

Bezpečnostní služba norské policie už v únoru upozornila, že je pravicový extremismus v Norsku na vzestupu. Není ale moc vidět na veřejnosti jako v sousedním Švédsku, kde jsou pochody neonacistů běžnější, proto Norové nepociťovali nejmenší důvody k obavám.

Každopádně v chápání Norů došlo ke zlomovému bodu: jak se taková věc stala jednou, může se opakovat.

Anders Behring Breivik | Foto: Reuters

Norové se dosud ve své zemi cítili bezpeční. „Minimálně je to šok, který určitě vyvolá nějakou reakci,“ předpokládá Lishaugen. Domnívá se, že bezpečnostní opatření zejména kolem politiků budou posílena. Dalo by se říci, že norský naivní přístup ke světu byl hodně silně otřesen.

Dvaatřicetiletý Nor Anders Behring Breivik je vyšetřován na základě protiteroristického zákona a v případě usvědčení mu hrozí více než 20 let vězení.

Zadržen po oslepení plynem

Mezitím vyplouvají na povrch některá fakta o zadržení střelce. Hlavního podezřelého z útoků v Norsku, dvaatřicetiletého Nora Anderse Béringa Brejvika, zneškodnili protiterorističtí specialisté oslepením slzným plynem. Ten vystřelili ze vzduchu. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala televizní stanice NRK.

Speciální jednotka se údajně okamžitě po prvním hlášení o střelbě přesunula vrtulníkem ke 40 kilometrů vzdálenému ostrovu. Podrobnosti o konkrétním zadržení Brejvika ale policie odmítla uvést.

Na dotaz ohledně zpráv o druhém střelci policejní mluvčí uvedla, že žádné konkrétní informace o druhém střelci nejsou, ale že v této fázi vyšetřování policie nevylučuje žádnou možnost.

Největší zločiny páchají nenápadní lidé

„Ty největší zločiny páchají lidé nenápadní, drobní, kteří se do té doby neprojevili nějakou agresivitou. Naopak ti lidé, o kterých by člověk podle vzhledu a chování předpokládal, že se budou chovat agresivně, takoví nejsou. Pokud je člověk citově chladný a do toho se vmísí nějaká ideologie, která ještě ten zbytek sebekontroly vymaže, a člověk má pocit, že je přeurčen k tomu, aby vstoupil do historie jako ‚hrdina‘, pak může nějakým hérostratovským činem něco takového udělat,“ říká psychiatr Jan Cimický.

Na internetu měl vrah napsat, že hodnota jednoho věřícího člověka je 100 000krát větší než hodnota ostatních lidí. Prevence ale podle Cimického neexistuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku mluvil na Radiožurnálu psychiatr Jan Cimický a aktuální situaci v Norsku přiblížil v odpoledním Radiožurnálu tamní zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

„To se skutečně odhadnout nedá. Křesťanští náboženští fundamentalisté pořádali již křižácké výpravy. Stejně tak nikdo z nás netušil, když jsme jezdívali do Jugoslávie, že stačí někde jen tak symbolicky škrtnout sirkou a dojde tam k tak velikému etnickému násilí a nenávisti, která dodnes není vyřešena.“

Norská vláda posílila bezpečnostní opatření v zemi, i když to běžný člověk nemusí poznat, jak popisuje zvláštního zpravodaj Českého rozhlasu v Norsku Ondřej Bouda:

„Na letišti jsem si všimnul jen několika policistů s puškami, ale žádné velké policejní či vojenské manévry jsem neviděl, a to ani v centru Osla. Nicméně celá země je nepochybně velmi nervózní, policie zatím nevyloučila, že byl útočník členem organizované skupiny, která by mohla v útocích pokračovat.“

Zdenka Turková, Lubica Bergmanová, Jan Piroch, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme