Postřelený Afghánec z amsterdamského nádraží přijel s cílem útočit, motivem byly urážky islámu

Devatenáctiletý Afghánec podezřelý z pátečního pobodání dvou Američanů na amsterdamském nádraží vyšetřovatelům řekl, že motivem jeho útoku byly urážky islámu. Oznámila to v pondělí nizozemská prokuratura. Mladík podle ní do města přicestoval se záměrem útočit a své oběti si vybral náhodně.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemská policie (ilustrační foto) | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

Při výslechu zmínil i jméno nizozemského krajně pravicového politika a známého odpůrce islámu Geerta Wilderse.

Muž, který měl podle nizozemského tisku povolení k pobytu vydané v Německu, ale podle prokuratury nehovořil o soutěži karikatur proroka Mohameda, kterou Wilders nedávno vyhlásil.

Útočník na amsterdamském nádraží pobodal dva lidi. Policie ho postřelila

Číst článek

Kontroverzní politik tím popudil muslimy na celém světě a soutěž nakonec z bezpečnostních důvodů zrušil. Islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila.

Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde zhruba 250 tisíc lidí.

Nizozemské úřady již v sobotu uvedly, že útok byl patrně teroristicky motivovaný. Dodaly, že obě zraněné osoby jsou ve vážném stavu, nejsou ale v ohrožení života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme