Útok armády v Sýrii má až 1300 obětí. Vláda popírá použití chemických zbraní

Syrská vláda odmítá, že by při bombardování opozičních jednotek na východě Damašku armáda použila chemické zbraně. Obvinění z řad opozice má podle vlády za cíl odvést pozornost expertů OSN, kteří přijeli do země prověřit informace o předchozích chemických útocích. Opozice počítá mrtvé na stovky, rakety podle ní obsahovaly nervový plyn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané oplakávají mrtvé po údajném chemickém útoku tamní vlády proti vzbouřencům

Syřané oplakávají mrtvé po údajném chemickém útoku tamní vlády proti vzbouřencům | Zdroj: ČTK

Stanice CNN citovala lékaře, podle kterých nemocnice přijala několik stovek raněných.

Potvrdili 30 mrtvých, kteří prý měli před smrtí dýchací potíže a typické příznaky lidí vystavených nervovému plynu. Těla také nenesou známky zranění. Údaje ale zatím nebylo možné nezávisle ověřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl arabista Jan Čuřík

Použití chemických zbraní u Damašku ohlásila syrská opozice. Při plynovém útoku a bombardování údajně zemřelo až 1300 lidí. Na internetu se objevují snímky mrtvých vyskládaných v řadách. Jsou mezi nimi také děti a ženy.

„Já jsem prakticky bytostně přesvědčen o tom, že to, co se stalo dneska, je zřejmě největší masakr v historii Sýrie od počátku 20. století. Myslím si, že záběry, které se do tohoto večera dostaly na veřejnost, jsou velmi průkazné,“ říká arabista Jan Čuřík.

Upozorňuje také, že ostřelování dělostřeleckými granáty pravděpodobně s jedovatým plynem sarinem a shazování bomb z letadel nezasáhlo periferii Damašku, ale centrální část města.

Rada bezpečnosti útok projedná

Syrská vláda i armáda útok popírají, světoví politici však požadují jeho důkladné prošetření. Silné znepokojení už vyjádřily Spojené státy, Británie, Francie nebo Rusko.

Rada bezpečnosti OSN na dnešek svolala mimořádnou schůzi, kde chce incident projednat. Syrská opozice také vyzvala experty OSN, kteří jsou v zemi, aby přišli dějiště dnešních útoků prověřit. Pro inspekci místa se vyslovila také Británie a Liga arabských států. Syrská armáda ale s odborníky nespolupracuje.

Ti jsou v zemi už třetím dnem, aby prověřili dřívější chemické útoky. Na jaře se z nich navzájem obvinily opozice i armáda. Inspektoři mají potvrdit, nebo vyvrátit zprávy o útocích, ale kdo je spáchal, řešit nemají. Sýrii sužuje občanská válka už dva roky, její oběti se počítají na desítky tisíc.

Nervově paralytická chemická zbraň Sarin | Foto: ČTK

Zdenka Turková, Simona Bartošová, Marie Machytková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme