Francouzská ambasáda v Burkině Faso byla terčem útoku. Zemřel člen ochranky a čtyři extremisté

Islamističtí extremisté v pátek zaútočili v hlavním městě Burkiny Faso na sídlo generálního štábu armády a na francouzskou ambasádu. O život při incidentu přišlo nejméně sedm vojáků a osm ozbrojenců. S odkazem na sdělení představitele vlády západoafrického státu o tom informovala agentura AP. K útoku se zatím žádná skupina nepřihlásila, podle francouzského ministerstva zahraničí však s nejvyšší pravděpodobností šlo o teroristický útok.

Ouagadougou (Aktualizováno: 23:14 2. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Při pátečním násilí v bývalé francouzské kolonii bylo podle AP rovněž asi 90 lidí zraněno. Jde už zřejmě o třetí koordinovaný útok džihádistů v metropoli Ouagadougou za uplynulé dva roky.

Teror v Burkině Faso. Kdo jsou Obránci islámu? Otevřel džihád v západní Africe novou frontu?

Číst článek

Několik hodin se městem rozléhaly výstřely. Kolem poledne však ustaly. Lidé v okolí incidentu utíkali na ulici ze svých kanceláří a nad francouzskou ambasádou kroužil vrtulník.

Francouzská ambasáda se stala terčem útoku kolem 10.15 místního času. Podle svědků incidentu, kteří poskytli rozhovor státní televizi, radikálové přijeli v pickupu a křičeli Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Nikdo uvnitř ambasády nebyl zraněn. Zabit byl však člen ochranky a čtyři útočníci, uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v televizi. Dodal, že několik lidí zemřelo při útoku na sídlo armády.

Na západě města se vznášel dým nad sídlem generálního štábu armády. Byla tam slyšet hlasitá exploze, která rozbila okna domu. Útočníci na místo rovněž přijeli v pickupu a stříleli do vojáků. Několik vojáků údajně uteklo před atentátníky do nedaleké banky, část z nich útočníci zabili.

Teroristické útoky v Burkině Faso

Ouagadougou se stalo terčem útoků islamistických extremistů v uplynulých dvou letech kromě pátku nejméně dvakrát. Loni v srpnu radikálové při útoku na restauraci zabili 18 lidí, zatímco v lednu 2016 extremisté při útoku na kavárnu zabili 30 osob. K útoku se tehdy přihlásila teroristická organizace s napojením na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. V září 2015 uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč.

Země na severu hraničí s Mali, kde působí řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a AQIM. Proti nim v regionu bojují společné síly označované jako G5 Sahel Joint Force. V reakci na dnešní incidenty byla v regionu posílena bezpečnost.

Ministerstvo zahraničí USA v pátek před cestami do Burkiny Faso své občany důrazně varovalo.

ČTK, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme