Syrské lidskoprávní organizace: město Dúmá se stalo terčem chemického útoku, zahynuly desítky lidí

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynuly desítky lidí. Podle agentury AFP to sdělili záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby. Podobně se vyjádřila i Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS). Papež František útok označil za neospravedlnitelné použití vyhlazovacích prostředků.

Dúmá (Sýrie) (Aktualizováno: 16:23 8. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek na kterém je podle organizace Bílé helmy a agnetury AP jedno z dětí zasažených chemickým útokem v Dúmě. | Foto: AP | Zdroj: ČTK

Syrská státní média nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně. Uvedla, že rebelové ve městě Dúmá ve východní Ghútě jsou na pokraji kolapsu a šíří falešné zprávy.

Mezi oběťmi jsou i děti

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že sobotní útoky na Dúmu si vyžádaly životy 80 lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Organizace ale není schopna „potvrdit, či vyloučit“ obvinění, že chemické zbraně použila syrská armáda.

Záchranáři z organizace Bílé přilby uvedli, že v domech a krytech se udusily celé rodiny. Podle ní je obětí víc než 40. Aktivisté zveřejnili videa, na nichž je vidět lidská těla s pěnou u úst. Nezávisle ale pravost snímků nelze ověřit.

V syrském Dúmá zůstává uvězněno až 150 tisíc lidí. Jsou v zoufalé situaci, upozorňuje OSN

Číst článek

Nemocnici zasáhla 'chlorová bomba'

Syrsko-americká zdravotnická společnost, což je charitativní skupina podporující lékařská zařízení, oznámila, že nemocnici v Dúmě zasáhla chlorová bomba a zabila šest lidí.

Druhý útok „směsí chemických látek“, včetně nervových, zasáhl nedalekou budovu. „Kontaktujeme americkou vládu a evropské vlády,“ řekl viceprezident organizace Basel Termanini agentuře Reuters.

Také záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby mluví o útoku toxickým chlorem a druhém útoku v sobotu večer. „Celé rodiny byly zadušeny ve sklepích poté, co se Dúmá stala terčem útoku jedovatým plynem. Čtyřicet lidí je mrtvých a stovky byly zraněny,“ napsaly Bílé přilby na twitteru.

Ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch Kenneth Roth sdílel na twitteru několik fotografií, které by měly pocházet z Dúmy.

Papež: Nic to nemůže omluvit

Americké ministerstvo zahraničí označilo zprávy o množství obětí údajného útoku chemickými zbraněmi za děsivé. Pokud se prokáže pravdivost těchto informací, budou Spojené státy požadovat odpověď mezinárodního společenství.

Prezident Donald Trump útok odsoudil a kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za podporu syrského prezidenta, jehož označil za „zvíře Asada“. Podle Trumpa musí Bašár Asad za útok zaplatit. Šéf Bílého domu akci označil za „nesmyslný útok s množstvím mrtvých žen a dětí“

Rusko: USA mlží

„Podle ruských politiků jde o dezinformaci záměrně šířenou Spojenými státy. Senátor Konstantin Kosačov ze zahraničního výboru Rady federace se domnívá, že tím Spojené státy chtějí zamlžit vývoj kolem případu otráveného dvojitého agenta Sergeje Skripala,“ shrnuje reakci Moskvy zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín. „Celá kauza je totiž podle Kosačova postavená na vodě. Američané to chtějí zakrýt další chemickou kauzou s ruskou příchutí, dodal senátor Konstantin Kosačov, kterého tento týden americké úřady zařadily na tzv. černým seznam ruských politiků a oligarchů," dodává.

České ministerstvo zahraničí je zprávami o Dúmě znepokojeno. Uvedlo, že používání chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje a že v případě, že se útok potvrdí, očekává koordinovanou akci EU a mezinárodního společenství.

Turecké ministerstvo zahraničí útok odsoudilo. Podle něj padá velké podezření na syrský režim, který „opět nevzal ohled“ na mezinárodní dohody zakazující chemické zbraně. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zastavení bojů v Sýrii. Přiznal, že OSN není schopná zprávy o chemickém útoku ověřit, ale pokud se potvrdí, je nutné okolnosti vyšetřit.

Generál ruské armády Jurij Jevtušenko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřel. Rusko je podle něj připraveno „okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám“. Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené. Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.

Papež František na závěr dnešní mše na Svatopetrském náměstí řekl, že "neexistuje dobrá nebo špatná válka". „Naprosto nic ale nemůže omluvit použití takových vyhlazovacích nástrojů proti bezbranným lidem,“ řekl ke zprávě o chemickém útoku. Vyzval armády i politiky, aby změnili prostředky a vydali se cestou vyjednávání.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z Džajš al-Islám. Dnes se podařilo dohodnout jejich evakuaci, která má začít do 48 hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme