Útočník zabil v centru Paříže německého turistu. Radikální islamista chtěl zemřít jako mučedník

Vyšetřování útoku islamisty, který je podezřelý z toho, že v sobotu v centru Paříže zabil německého turistu a další dva lidi zranil, převzala protiteroristická prokuratura. Informuje o tom agentura AFP. Agentura Reuters zase napsala, že podezřelý Francouz policii řekl, že ho rozrušila situace v Pásmu Gazy. Soustrast rodině zabitého vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie po incidentu oblast uzavřela

Policie po incidentu oblast uzavřela | Foto: Stephanie Lecocq | Zdroj: Reuters

Jeden ze svědků útoku vypověděl, že se slyšel křik a pak na místo přijely desítky policistů. Ministr vnitra Gérald Darmanin upřesnil, že pachatel se narodil v roce 1997 na předměstí Paříže, a že ho police už dříve vyšetřovala.

OBRAZEM: ‚Palestina zvítězí.‘ Demonstrací ve Francii se účastnily tisíce lidí, největší pochod byl v Paříži

Číst článek

Tajná služba ho zadržela před sedmi lety, když připravoval útok v úřednické čtvrti La Défense na předměstí Paříže. Soud ho poslal na pět let do vězení. Francouzský ministr vnitra zároveň upřesnil, že zadržený muž měl psychické obtíže, a že je muslim. Policistům při zatýkání prý řekl, že už nemohl snést umírání muslimů v Afghánistánu a v Palestině

Útočníka, kterého server listu Le Parisien označil za Armanda R., se pokusila zadržet čtveřice policistů, kterým však tvrdil, že u sebe má bombu. Útočník pak napadl ještě postaršího Francouze a anglického turistu, kterého udeřil kladivem do oka. Při útoku muž, jehož nakonec policie i za použití taseru zadržela, podle Darmanina volal Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký).

Úřadům byl Francouz narozený v roce 1997 už dříve známý jako radikální islamista s psychickými obtížemi. Za přípravu jiného útoku byl v roce 2016 odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky. Nyní je vyšetřován pro vraždu a pokus o vraždu. Policii muž řekl, že byl naštvaný „protože tolik muslimů umírá v Afghánistánu a v Palestině“.

V Pásmu Gazy vede od 7. října, kdy byl napaden, Izrael válku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Agentura DPA uvedla, že muž také vyjádřil přesvědčení, že Francie nese za válku v Gaze zodpovědnost. Chtěl prý zemřít jako mučedník.

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová v reakci na útok uvedla, že její země se terorismu nepoddá. Útok v Paříži se odehrál necelé dva měsíce poté, co v Arrasu na severu země mladík hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát přímo ve škole ubodal učitele. Ve Francii od té doby platí nejvyšší stupeň varování před terorismem. 

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme