Ozbrojený útok na keňský hotel si vyžádal celkem 21 mrtvých, při zásahu zahynulo i pět islamistů

Útok islamistů na luxusní hotel v keňském Nairobi má podle agentury AP již 21 obětí. Mezi mrtvými jsou Brit i Američan. Kromě toho při celé akci zahynulo i pět útočníků. Prezident Uhuru Kenyatta přitom ještě ráno, kdy zásah bezpečnostních složek skončil, hovořil o 14 mrtvých.

Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci bezpečnostních složek před zásahem v hotelu | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

V úterý odpoledne zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb na komplex úřadů a hotelů v hlavním městě Keni. Jeho motivem byla podle této skupiny odplata za americké uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele.

Islamisté z hnutí Šabáb zaútočili na hotel v Nairobi, zemřelo nejméně patnáct lidí

Číst článek

Operace skončila ve středu v 9:30 místního času (7:30 našeho času). „Všichni teroristé byli zabiti,“ oznámil prezident a dodal, že evakuováno bylo na 700 lidí.

Zdůraznil, že Keňa je právní stát a že bude stíhat všechny, kdo se podíleli na plánování útoku. „Všem návštěvníkům i Keňanům sděluji: V Keni jste v bezpečí,“ prohlásil Kenyatta v televizním projevu.

Agentura AP informovala, že vedení hotelu Dusit, které sídlí v Bangkoku, oznámilo, že je útokem zděšeno a že je v neustálém kontaktu s keňskými úřady. Hotel je nyní zavřený a hosté, kteří měli rezervaci, byli přestěhováni do jiných zařízení v Nairobi.

Výbušniny a nálože

Koordinovaný útok začal v úterý kolem 15. hodiny místního času. Ve středu o půl čtvrté odpoledne se podle agentury AP na místě ozvala nová exploze. Celý komplex tvoří šest budov a policisté v nich nepřestávají pátrat po výbušninách.

Nejméně čtyři mrtví a šest zraněných v Kábulu. Terčem sebevražedného útočníka byla tajná služba

Číst článek

Policejní velitel oznámil, že útočníků bylo pět a že všichni jsou po smrti. Dodal, že komplex se stále prohledává a že na místě jsou pyrotechnici připravení zneškodnit nevybuchlé nálože.

Vyzval veřejnost, aby nepropadala panice, ozve-li se výbuch. Policisté prohledávají domy, ve kterých žili útočníci, a v jednom z nich zatkli muže a dvě ženy.

V úterý odpoledne se exploze ozvala v autě na parkovišti před jednou z budov komplexu. Sebevražedný atentátník se pak odpálil ve vstupní hale hotelu a útočníci přicházející z vyšších pater budovy začali střílet po prchajících hostech.

Osm hodin po první explozi vnikla do hotelu speciální policejní jednotka, která měla útočníky zneškodnit poté, co se tam pravděpodobně ukryli. Záběry z bezpečnostních kamer podle médií ukazovaly v prostorách hotelu nejméně čtyři ozbrojence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme