Útok islámských fanatiků v Somálsku zabil nejméně 70 lidí

Sebevražedný útočník zabil v somálské metropoli Mogadišu blízko vládních budov nejmíň sedmdesát lidí a desítky dalších zranil. K bombovému atentátu se přihlásila militantní islamistická skupina Al- Šabáb, která ovládá velkou část rozvrácené východoafrické země. Ozbrojenci navíc pohrozili dalšími útoky na vládní a vojenské cíle a vyzvali civilisty, aby se nezdržovali v jejich blízkosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálští vojáci nesou zraněného z místa sebevražedného útoku

Somálští vojáci nesou zraněného z místa sebevražedného útoku | Zdroj: Reuters

Podle svědků najel útočník nákladním vozem do brány ke komplexu ministerských budov. Následná expozice zabila kromě vojáků také některé ze studentů a rodičů, kteří v oblasti čekali na oznámení výsledků soutěže o školní stipendia.

Fanatické milice hnutí Al-Šabáb, které je je napojené na teroristickou síť Al-Káida, programově odmítají jiné než náboženské vzdělávání a násilně potlačují mimo jiné sledování televize, hry nebo hudbu v rozhlase.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla odbornice na islamistická hnutí, Nataša Kubíková z Asociace pro mezinárodní otázky.

Poslední zločin je jejich nejkrvavějším jednotlivým útokem od roku 2007, kdy začali usilovat o moc nad zemí, kde dlouhodobě existuje bezvládí.

Možnost obnovení otevřeného boje je vysoká

Během letní eskalace humanitární krize ve středním a jižním Somálsku se jednotkám Africké unie a místní provizorní vlády podařilo vytlačit většinu extremistů z Mogadiša a vytvořit tam bezpečnější základnu pro distribuci pomoci pro hladovějící. Ta je po posledním incidentu opět méně jistá.

Nataša Kubíková z Asociace pro mezinárodní otázky, která je odbornicí na islamistická hnutí, ve Stalo se dnes uvedla, že možnost obnovení otevřeného boje je vysoká. Připomněla v této souvislosti vyhlášení obnovení ozbrojeného boje z poloviny září.

„V této výzvě hnutí Al-Šabáb přislíbilo, že se za pomoci využití nových taktik ve formě gerilového boje pokusí město opět získat. A vzhledem k tomu, že v současnosti neexistuje určitá jasně definovaná frontová linie, je pravděpodobné, že se militantním složkám bude dařit individuální teroristické činy, jako ten dnešní, nadále řídit,“ uvedla.

Podpora veřejnosti

Podle Kubíkové se v některých případech daří náboženským fanatikům získat na svou stranu přízeň veřejnosti. Připomněla v této souvislosti, že v uplynulých letech se hnutí Al-Šabáb podařilo dosáhnout jistých úspěchů především v ekonomické oblasti.

„Kdy zredukovali import levných potravin a tím podpořili vlastní zemědělskou produkci a získávali podporu především lidí na vesnicích, farmáře. A s této složky obyvatelstva by se jim jistě mohlo podařit získávat další stoupence,“ uvedla.

Mnohem méně se jim to ale bude podle ní dařit v oblastech zasažených katastrofálním suchem. „Každopádně v souvislosti s vlnou katastrofálního sucha a hladomorem, které zasáhly především jižní a střední oblast Somálska, kde hnutí drží kontrolu, se tyto pokusy o získávání nových stoupenců budou dařit nohem méně,“ dodala.

Jan Prokeš, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme