Biden po atentátech v Kábulu: Evakuace bude pokračovat, viníky donutíme za útoky zaplatit

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek slíbil, že navzdory teroristickému útoku u kábulského letiště budou evakuace ze země pokračovat. „Zachráníme Američany a dostaneme odtud naše afghánské spojence,“ prohlásil před novináři. Potvrdil současně termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu. I poté se Spojené státy budou snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

Washington (Aktualizováno: 6:14 27. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Joe Biden během ticha za oběti výbuchu v Kábulu

Prezident Joe Biden během ticha za oběti výbuchu v Kábulu | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Ke dvěma explozím, které mají podle dosavadních informací na svědomí sebevražední atentátníci, došlo ve čtvrtek u kábulského letiště. Podle serveru BBC News hovoří bilance z pátečního rána o nejméně 90 mrtvých a více než 150 zraněných. Při útocích přišlo o život i 13 amerických vojáků, kteří zajišťují bezpečnost při evakuaci cizinců a jejich ze země.

Exploze u kábulského letiště si vyžádaly desítky mrtvých. K útokům se přihlásil Islámský stát

Číst článek

Biden v projevu k národu ve čtvrtek večer amerického času (před půlnocí SELČ) oznámil, že nařídil vojenským velitelům podniknout maximum k ochraně sil v Kábulu. USA podle něj viníkům neodpustí, vypátrají je a donutí za útok v afghánské metropoli zaplatit.

Za svým rozhodnutím ohledně stažení jednotek z Afghánistánu si nicméně šéf Bílého domu stojí. „Přišel čas tuto dvacetiletou válku ukončit,“ reagoval na tiskové konferenci na novinářský dotaz.

Připomněl, že jeho předchůdce ve funkci, republikán Donald Trump, vyjednal s Tálibánem mírovou dohodu, podle níž měli Američané odejít k 1. květnu.

Řekl také, že atentáty v Kábulu podle zpravodajských služeb podnikla teroristická organizace Islámský stát (IS) a že není žádný důkaz o nějaké tajné dohodě mezi radikálním hnutím Tálibán, které Afghánistán ovládlo, a IS.

Projev amerického prezidenta:

Evakuace Američanů

Z Afghánistánu bylo dosud evakuováno více než 100 000 lidí. Až tisícovka Američanů a mnoho dalších Afghánců se stále snaží dostat z Kábulu, připomněla agentura AP.

„Nenecháme se odradit teroristy. Dostaneme všechny Američany ven,“ slíbil Biden. „Dokončíme naši misi a i po stažení vojáků budeme pokračovat v určování prostředků, za jejichž pomoci dokážeme najít jakéhokoli Američana, který se chce dostat z Afghánistánu. Najdeme je a dostaneme je ven,“ dodal podle BBC.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová podle agentury Reuters uvedla, že před stažením amerických sil 31. srpna nebude možné evakuovat každého Afghánce, který si přeje odjet ze země. Řekla také, že neexistuje žádný konečný termín ohledně závazku evakuovat všechny Američany přející si opustit Afghánistán, a to i po stažení amerických vojsk.

Kritika od republikánů

Jak připomněla agentura AFP, prezident Biden čelí nejvážnější krizi od svého lednového nástupu do Bílého domu a zdá se „jakoby paralyzován“ situací, kterou nepředvídal, zatímco „konec afghánské mise se pro něj mění v katastrofický scénář“.

Dvě svědectví z Afghánistánu: dramatický útěk před Tálibánem a obavy těch, co uprchnout nestihli

Číst článek

Bidenova vláda je široce obviňována z chaotické a krvavé evakuace, která se vážně rozběhla až po pádu afghánské vlády podporované USA a převzetí moci Tálibánem, připomněla AP. Dodala, že čtvrteční útoky politický tlak na prezidenta ještě zesílí. Už nyní z řad republikánské opozice kvůli smrti amerických vojáků zaznívají výzvy k odstoupení Bidena a jeho vlády.

„Joe Biden, (viceprezidentka) Kamala Harrisová, (ministr zahraničí) Antony Blinken, (ministr obrany) Lloyd Austin a (nejvýše postavený americký generál Mark) Milley by měli všichni odstoupit anebo čelit impeachmentu (ústavní žalobě) a odvolání,“ prohlásila například senátorka Marsha Blackburnová z Tennessee.

Podle serveru Daily Wire tak reagovala na skutečnost, že hodiny po útoku nebyl prezident nikde k zastižení a odmítal se bavit s novináři, zatímco „zpackané stahování vojáků“ z Afghánistánu se dále zhoršilo.

Vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy vyzval předsedkyni Nancy Pelosiovou, aby svolala zasedání kvůli přijetí zákona, který by zakázal stažení USA, dokud nebudou všichni Američané venku z Afghánistánu. Pelosiové kancelář takové návrhy odmítla jako „prázdné triky“, dodala AP.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme