Útok na airbus byl odvetou za zapojení Ruska do bojů v Sýrii, napsal Islámský stát

Útok na ruské civilní letadlo nad Sinajem byl odvetou za zapojení ruské armády do bojů v Sýrii. Islámský stát to napsal v novém čísle svého časopisu Dabiq. Podle tohoto prohlášení původně plánoval zaútočit na letadlo některé západní země, pak ale plány změnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V časopise Islámského státu se objevila také fotka údajné bomby, která zničila ruské letadlo. Explozi nejspíš způsobila podomácku vyrobená asi kilogramová nálož z trhaviny TNT.

Na palubu ji prý útočníci propašovali kvůli špatným bezpečnostním opatřením na letišti v Šarm aš-Šajchu. Nepřímo se tak potvrzuje verze ruských vyšetřovatelů, podle kterých bombu umístil na palubu někdo z pozemního personálu. Měla se nacházet v zadní části ekonomické třídy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes upozornil, že Rusko ke své obraně použije veškeré dostupné vojenské i politické prostředky.

V časopise Islámského státu nazvaném Dabiq se objevila fotka údajné bomby, která zničila nad Sinajským poloostrovem Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia | Foto: ČTK/AP

„Článek 51 Charty OSN předpokládá právo každého státu na individuální nebo kolektivní sebeobranu v případě útoku na něj. Teroristický čin nad Sinajským poloostrovem byl útokem na ruské občany, což se rovná napadení státu,“ řekl Lavrov.

Prezident Vladimir Putin už Lavrovovi uložil, aby se s prosbou o pomoc při vyšetřování obrátil ke svým zahraničním kolegům. Putin předtím zdůraznil, že teroristy najdou v jakémkoli koutě planety.

Ruské úřady včera potvrdily, že pád dopravního letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem způsobil výbuch bomby. Zbytky výbušniny se podle ruské tajné služby FSB našly mezi troskami letadla.

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia se zřítil 30. října asi půl hodiny po startu z letoviska Šarm aš-Šajch. Tragédii nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. Do Petrohradu se letadlem vraceli především Rusové z dovolené.

Sinaj - letecké neštěstí | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme