Útok na hotel v Kábulu potvrzuje rostoucí troufalost radikálů z Talibanu

Radikálové z hnutí Taliban jsou čím dál troufalejší. Potvrzuje to noční incident v Kábulu, kde skupina sebevražedných atentátníků a dalších ozbrojenců pronikla do mezinárodního hotelu Intercontinental a svedla tam pětihodinovou bitvu s pořádkovými silami. Zemřelo při ní několik civilistů a dva policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Intercontinental v Kábulu zachvátil při bojích radikálů s jednotkami NATO požár | Zdroj: Reuters

Podle afghánského ministerstva vnitra zemřelo nejméně osm osob. Jiné zdroje uvádějí 10 až 11 mrtvých, většinou zaměstnanců hotelu, ale jsou mezi nimi také dva policisté. Několik desítek lidí utrpělo zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Útok v Kábulu popsala zvláštní zpravodajka Rádia Česko Magdalena Trusinová

Radikálů bylo zřejmě osm, někteří z nich měli na těle nálože a postupně se odpalovali.

„Útočníci museli cestou prorazit plot kolem hotelu, zřejmě tedy přijeli terénními auty. Jeden sebevražedný útočník se odpálil u vedlejšího vchodu, který je méně střežený, čímž umožnil dalším útočníkům vniknout do hotelu,“ popsala průběh incidentu zvláštní zpravodajka Rádia Česko v Kábulu Magdalena Trusinová.

Boje s radikály ukončily zhruba po pěti hodinách jednotky NATO. „Vojáci z vrtulníků postříleli zbývající útočníky až na střeše hotelu, takže atentátníkům se opravdu podařilo proniknout hluboko do komplexu,“ doplnila zpravodajka. Neobvyklé podle ní bylo i to, že radikálové zaútočili v noci, obdobné útoky totiž většinou zahajují ráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Útok Talibanu na hotel v Kábulu byl tématem poledních Ozvěn dne s komentátorem ČRo Milanem Slezákem

Útok se odehrál před zahájením mezinárodní konference o předávání správy země do rukou Afghánců. V hotelu, který stojí na kopci nad Kábulem a je oblíbeným místem zahraničních návštěvníků, ale nebyli ubytováni žádní delegáti a nemá být ani dějištěm konference.

Mezinárodní vojenské jednotky mají z Afghánistánu odejít do konce roku 2014. Podle zahraničněpolitického komentátora ČRo Milana Slezáka nejnovější incident, ke kterému se přihlásilo hnutí Taliban, ukazuje, že afghánské bezpečností síly nejsou schopné na podobné útoky reagovat.

„Stále nemají dostatečný počet mužů a žen ve zbrani a zbrojně a technologicky silně zaostávají za západními vojáky. Takže je logické, když se tři sebevražední atentátníci opevní na střeše hotelu, zavolat vrtulníky NATO, které jsou vybavené k tomu, aby útočníky zlikvidovaly relativně rychle,“ řekl Slezák.

Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme