Útok na Irák stále v centru zájmu světového tisku

Zahraniční deníky komentují zdánlivou neochotu Evropanů podpořit plánovaný americký útok na Irák, New York Times pak přináší komentář o tom, že by Američané spíše než Iráku měli vyhlásit válku Saúdské Arábii. Nad smyslem, respektive nesmyslem summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu, se zamýšlí rakouská Die Presse.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Evropané podle zpráv v médiích nehodlají podpořit snahy Spojených států o osvobození Iráku od Saddáma Husajna. Skutečnost je však mnohem komplikovanější a často vyznívá ve prospěch amerických plánů, soudí "The Wall Street Journal":

Šéf britské diplomacie Jack Straw požaduje návrat zbrojních inspektorů do Iráku. Média to interpretovala jako další rozdíl mezi americkým a britským postojem. Ve skutečnosti se však premiér Tony Blair snaží najít způsob, jak se vypořádat s opozicí v řadách labouristů a jak zajistit širší veřejnou podporu pro vojenskou akci. Blair chce ukázat, že Saddám dostal šanci a nevyužil ji. Francouzský prezident Jacques Chirac sice požaduje svolení OSN před zásahem, ale je otázkou, zda to neříká jen "pro formu".

Z právního hlediska navíc Saddám už nyní porušuje rezoluce OSN. Německý kancléř Gerhard Schröder americké plány podrobil kritice; v televizní debatě však byl pokárán konzervativním kandidátem na kancléře Edmundem Stoiberem, podle kterého by bylo neodpovědné "přestat vyvíjet tlak na Saddáma Husajna". Pokud se Amerika rozhodne pro odstranění režimu v Bagdádu, Evropa akci nebude stát v cestě, domnívá se "The Wall Street Journal".

Vyhlašme válku Saúdské Arábii!, vyzývá komentátorka amerického deníku "The New York Times". Svržení saúdské monarchie by změnilo poměry na Blízkém východě.

Až si všichni uvědomí, že Američané už nejsou pokrytci, kteří hýčkají zkorumpovanou diktaturu, změní to vztahy s arabským světem. Saúdové se nikdy oficiálně neomluvili Americe za svých 15 občanů, kteří sem přijeli a zabili 3 tisíce lidí, co šli jednoho slunného zářijového rána do práce. Nikdy se nepokusili zakročit proti tiskovinám, které šíří protizápadní a antisemitské lži. Americký viceprezident Cheney zamýšlí provést invazi do Iráku, ale napadnout Saúdy by bylo snazší. Invaze do Saúdské Arábie by byla jako invaze do Panamy za Bushe staršího. Lze použít zdejší vojenské základny. A Cheney by se tentokrát nemusel královské rodiny doprošovat o otevření vzdušného prostoru, dodává komentátorka "The New York Times".

Nikdo na světě si nepřeje více chudoby, nemocí, korupce a válek. Ale kvůli tomuto zjištění nemusí jezdit do Jižní Afriky desítky tisíc lidí, míní týdeník "The Economist" v souvislosti s probíhajícím světovým summitem OSN v Johannesburgu. Zároveň upozorňuje na dvě nebezpečí velkých summitů: zmatek, který působí prezentace všech možných úhlů pohledu bez dostatečné návaznosti, a cynismus, protože velkorysé sliby se často neplní.

Podle rakouské "Die Presse" bylo výsledkem dosavadních debat o klimatu zatím jen vydatné oteplení vzduchu. Přílet 60 tisíc delegátů do Jižní Afriky a jejich ubytování údajně "vyhnalo" do vzduchu 290 tisíc tun kysličníku uhličitého. Množství, které odpovídá ročnímu objemu výroby 90 tisíc automobilů, uvádí "Die Presse".

Slovenský prezident Schuster má sice právo svěřit se do péče rakouských lékařů, ale do světa vyslal nelichotivý signál - Slovensko je zaostalá země, která se nedokáže postarat o zdraví svého prezidenta, uvádí deník "Nový čas".

Schuster má podlomené zdraví, ale se životosprávou si nedělá zrovna starosti: Ve stresu kolem něj běhají desítky slovenských lékařů. Nad jeho nemocí si láme hlavu 24ti členné konsilium v čele s ministrem zdravotnictví. Nezbednému prezidentovi dělají desítky drahých vyšetření. A on?

Konzumuje těžké hříbky, ignoruje pitný režim, pochvaluje si domácí pálenku a k večeři si dá uzeninu! Ani český prezident, kterého se slovenským protějškem spojuje i chatrné zdraví, nezměnil špatné stravovací návyky, dodává pro útěchu "Nový čas".

Jiří Hošek, Marika Táborská, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme