Útok na íránská jaderná zařízení by podle Izraele vyvolal asi třicetidenní válku

Izraelský útok na íránská jaderná zařízení by vyvolal asi třicetidenní válku mezi oběma zeměmi. Prohlásil to dnes odcházející ministr civilní obrany Matan Vilnai, podle nějž je Izrael na konflikt připraven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Americký blogger Richard Silverstein zároveň zveřejnil údajný izraelský plán na útok proti Íránu, který počítá s kybernetickým úderem na íránskou infrastrukturu, po němž by Izrael odpálil balistické střely na střediska jaderného výzkumu a velitelská armádní stanoviště.

Silverstein je známým kritikem radikálního pravicového sionismu, který v tuto chvíli ztělesňuje současná izraelská vláda premiéra Netanjahua. V minulosti Silverstein podobné materiály mnohokrát uveřejnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O izraelském plánu na útok proti Íránu mluvil ve Stalo se dnes blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Nedá se říct, že by napsal úplné nesmysly, protože všechno co zmínil, počínaje útokem na civilní infrastrukturu, nemají to být útoky jen na jaderná zařízení, ale třeba i na elektrárny, o tom se spekulovalo už dřív.

Silverstein uvedl, že informace má od zdroje, který to zase má od špiček armády a jde o únik z nejvyššího vedení Izraele.

To je bráno s velkou rezervou, protože se předpokládá, že pokud by někdo měl k takovému plánu přístup, tak by ho těžko dal nějakému bloggerovi. Takový člověk by se okamžitě vystavoval podezření z vlastizrady. Má se tedy za to, že je to spíš součást mediální hry a záleží, komu to má posloužit.

Zda Izraeli, který se snaží vyvolat paniku nebo obavy z Íránu anebo odpůrcům izraelského útoku na Írán, ve snaze zdiskreditovat předem takový možný útok. To znamená, vyvolat ve světě i v samotném Izraeli vůči tomu averzi a izraelské vedení od toho odradit. Převládá názor, že je to právě tato varianta, ze strany levicového kritika izraelského vedení.

Izraelská vláda není v tuto chvíli rozhodnuta na Írán zaútočit.

„Premiér Netanjahu a také ministr obrany Ehud Barak hodně tlačí na pilu, a to navzdory jednoznačnému odporu ze strany špiček armády a tajných služeb. Ty jsou proti tomu. Říkají, že by za to mohl Izrael draze zaplatit a výsledek takové agrese vůči Íránu by nebyl vůbec jistý,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme