Útok na japonský tanker izraelského provozovatele má dvě oběti, námořníky z Rumunska a Británie

V Arabském moři poblíž Ománu byl ve čtvrtek napaden tanker provozovaný společností Zodiac Maritime Izraelce Ejala Ofera. O život přišli dva členové posádky. Podle společnosti Zodiac Maritime je vlastník lodi z Japonska. Panují neshody o povaze útoku, podle Zodiac Maritime mohlo jít o akci pirátů, což ale britská organizace pro námořní obchod (UKMTO) původně vyvrátila.

Maskat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Zodiac Maritime uvedla, že loď už je zpátky pod kontrolou posádky a na cestě k blíže neupřesněné „bezpečné lokaci“ pod dohledem amerického námořního doprovodu (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Společnost Zodiac Maritime oznámila, že při útoku přišli o život dva námořníci z Rumunska a Británie. Zatím nejsou informace o dalších obětech ani raněných.

Podle agentury AFP jeden z e zemřelých námožníků pocházel z Rumunska, druhý z Velké Británie. Brit měl na lodi pracovat jako stráž pro britskou společnost Ambrey zabývající se námořní bezpečností.

Třetí arabská země s velvyslancem v Izraeli. Spojené arabské emiráty otvírají ambasádu v Tel Avivu

Číst článek

Společnost Zodiac Maritime uvedla, že loď už je zpátky pod kontrolou posádky a na cestě k blíže neupřesněné „bezpečné lokaci“ pod dohledem amerického námořního doprovodu.

„Naším zájmem je bezpečnost a spokojenost všech, kdo jsou na palubě a jichž se situace týká. Snažíme se stále získat detaily o incidentu a vyšetřujeme to. Budeme dále spolupracovat s UKMTO a dalšími úřady,“ sdělila Zodiac Maritime ve svém dřívějším prohlášení.

Napětí mezi Íránem a Izraelem

Tanker Mercer Street plul pod liberijskou vlajkou a napaden byl ve čtvrtek večer. Mířil z tanzanského Dáresalámu do Fudžajry ve Spojených arabských emirátech a podle společnosti Zodiac Maritime neměl na palubě žádný náklad.

Incident se stal severovýchodně od ománského ostrova Masírah. Omán ani Izrael zatím informaci nepotvrdily stejně jako americká pátá flotila, která v regionu hlídkuje.

Stvrdil popravu tisíců lidí, 30 let poté má být íránským prezidentem. Raísí utáhne šrouby, obrat ale nepřinese

Číst článek

Podle UKMTO, která poskytuje informace o bezpečnosti námořního provozu, byla loď v době útoku 280 kilometrů od ománského přístavu Dukm. UKMTO ve svém e-mailu uvádí, že nešlo o útok námořních pirátů.

AP napsala, že se útok odehrál v době vysokého napětí vyvolaného stagnujícími rozhovory o dohodě o íránském jaderném programu, kterou Izrael dlouhodobě kritizuje.

Agentura AFP citovala několik odborníků, podle kterých útok nese známky odvetných akcí Íránu a Izraele, v rámci kterých jsou v zálivu pravidelně napadána plavila spojená s jedním či druhým státem.

Podle izraelského analytika Meira Javedanfara Írán námořními útoky reaguje na izraelské akce uvnitř Íránu, kterým není schopný čelit.

V minulých měsících bylo v oblasti Perského zálivu napadeno několik izraelských lodí a Izrael útoky připsal Íránu.

ČTK, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme