Výbor Sněmovny reprezentantů doporučil stíhat Trumpova poradce za pohrdání Kongresem

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů jednomyslně doporučil zahájení trestního stíhání vůči bývalému poradci exprezidenta Donalda Trumpa Stevu Bannonovi. Výbor žádá, aby Bannon čelil obvinění z pohrdání Kongresem kvůli tomu, že zcela ignoroval jeho obsílky a nedostavil se jako svědek v rámci vyšetřování povolebních násilností z 6. ledna. Celá dolní komora Kongresu by o stíhání Bannona měla hlasovat ve čtvrtek, uvedla agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve Bannon v Bílém domě | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Je ostudné, že nás pan Bannon dostal do této situace. Jeho ‚ne‘ nebudeme považovat za odpověď,“ řekl šéf výboru Bennie Thompson.

Trump chce soudně zabránit vydání dokumentů, které požadují vyšetřovatelé útoku na Kongres

Číst článek

Podle něj má být obvinění z pohrdání Kongresem varováním i pro další svědky, kteří by stejně jako Bannon svým odmítnutím chtěli demonstrovat svou plnou loajalitu bývalému prezidentovi.

Trump tento týden podal na výbor u soudu žalobu, protože podle něj neopodstatněně a nelegálně žádá záznamy Bílého domu z doby jeho prezidentství.

Své někdejší spolupracovníky také instruoval, aby před výborem nevypovídali. Minulý týden výbor vyslechl například Jeffreyho Rosena, který byl na konci Trumpova mandátu úřadujícím ministrem spravedlnosti.

Neuposlechnutí kongresové obsílky je zločin, za který v případě odsouzení hrozí až roční vězení. O zahájení stíhání musí rozhodnout ministerstvo spravedlnosti, které se však v minulosti podobnými případy zabývalo jen vzácně. Televize CNN připomněla, že naposledy byl za podobnou věc někdo odsouzen před zhruba 50 lety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme