Prokurátoři obvinili kvůli útoku na Kapitol dalších šest mužů. Většina je členem milice Three Percenters

Američtí prokurátoři obvinili šest mužů napojených na krajně pravicové uskupení nazvané Three Percenters ze spiknutí v souvislosti s lednovými nepokoji v Kongresu. Informují o tom agentury Reuters a Bloomberg. Davu přívrženců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa se podařilo vtrhnout 6. ledna do budovy Kapitolu, kde kongresmani zrovna potvrzovali výhru demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí prokurátoři obvinili šest mužů napojených na krajně pravicové uskupení nazvané Three Percenters ze spiknutí v souvislosti s lednovými nepokoji v Kongresu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Šestice mužů z Kalifornie nyní čelí obviněním včetně spiknutí s cílem bránit oficiálnímu řízení, za což jim hrozí až dvacetileté vězení, uvedla agentura Reuters.

Útok Trumpových příznivců na Kapitol má podle senátorů sedm obětí. Násilí nahrávala mnohá selhání

Číst článek

Podle amerického ministerstva spravedlnosti se čtyři ze šesti obviněných mužů označili za členy milicí Three Percenters, všech šest se před lednovými nepokoji domlouvalo na svých krocích na sociální síti Telegram.

Podle obvinění od prosince loňského roku plánovali přivézt do Washingtonu zbraně a vzít útokem budovu Kongresu. Datum 6. ledna si vybrali, jelikož tehdejší šéf Bílého domu Trump své stoupence vyzval na tento den k demonstracím v hlavním městě, uvedli prokurátoři.

Protivládní skupina Three Percenters vznikla v roce 2008 a její název je odvozen od myšlenky, že během americké revoluce v 18. století se pouze tři procenta Američanů postavila na ozbrojený odpor vůči Britům.

Trump čelí kvůli útoku svých stoupenců na Kapitol žalobě policistů. Viní ho za citovou a fyzickou újmu

Číst článek

Agentura Bloomberg podotkla, že jde o první zásadní obvinění ze spiknutí vůči členům této skupiny. Ministerstvo spravedlnosti už dříve vzneslo toto obvinění proti členům krajně pravicových uskupení Proud Boys a Oath Keepers, kteří se nepokojů v Kapitolu účastnili.

Obviněním ze spiknutí čelí kolem 30 lidí, celkem prokurátoři dosud kvůli lednovým násilnostem v Kapitolu obvinili na 500 osob. Do budovy Kongresu tehdy vtrhnul dav příznivců dosluhujícího prezidenta Trumpa, který od listopadových voleb šířil dezinformace o tom, že mu bylo vítězství ukradeno.

Stovky stoupenců republikánského šéfa Bílého domu překonaly policii zajišťující ochranu Kapitolu, výsledkem bylo pět mrtvých, včetně jednoho policisty. Dva senátní výbory, které události vyšetřovaly, ve své zprávě tento týden spojily s násilnostmi sedm úmrtí. Další dva policisté podle listu The New York Times později spáchali sebevraždu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme