‚Nemá sloužit jako prostředek k potrestání.‘ Pence odmítl použít proti Trumpovi 25. dodatek

Viceprezident Spojených států Mike Pence v dopise šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové oznámil, že odmítá uplatnit 25. dodatek ústavy a prohlásit prezidenta Donalda Trumpa za neschopného výkonu funkce. Tento postoj se všeobecně očekával, ve středu dopoledne místního času (odpoledne SEČ) demokraté přejdou k prosazování ústavní žaloby, napsala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Mike Pence | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Navrhovaná ústavní žaloba reaguje na události minulé středy, kdy dav Trumpových příznivců zaútočil na budovu Kongresu, kde se právě projednávaly výsledky prezidentských voleb.

Úřady pokračují v pátrání po výtržnících z Kapitolu. Za účast na nepokojích už padlo nejméně 60 obvinění

Číst článek

Pence v dopise citovaném agenturou AP uvedl, že mechanismus 25. dodatku by neměl být používán „jako prostředek k potrestání nebo uzurpaci“, ale vyhrazen pro případy zdravotní nebo duševní nezpůsobilosti.

„Nevěřím, že takový postup je v nejlepším zájmu našeho národa nebo v souladu s naší ústavou,“ uvedl Pence podle agentury Reuters.

Pence vyzval Kongres, aby se spíše než na vzájemné spory soustředil na hladké předání moci. Pelosiová již dříve prohlásila, že pokud Pence odmítne použít 25. dodatek ústavy, Sněmovna reprezentantů přejde k prosazování ústavní žaloby.

Podpora republikánů

Nejméně tři republikánští kongresmani v úterý uvedli, že svými hlasy podpoří ve Sněmovně reprezentantů ústavní žalobu prezidenta Donalda Trumpa za „podněcování vzpoury“ v souvislosti s nedávnými nepokoji v Kongresu.

Washington zažívá před Bidenovou inaugurací manévry. Přípravy kvůli obavám z útoku začaly dříve

Číst článek

Pro impeachment Trumpa jsou z jeho republikánské strany rozhodnutí hlasovat kongresmani John Katko a Adam Kinzinger a také Liz Cheneyová, dcera někdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho, která je podle agentury AP třetí nejvýše postavenou republikánkou ve Sněmovně reprezentantů.

„Prezident Spojených států svolal dav, shromáždil ho a zažehl plameny tohoto útoku. Žádný americký prezident nikdy víc nezradil svůj úřad a svou přísahu na ústavu. Budu hlasovat pro impeachment prezidenta,“ prohlásila Cheneyová.

Minulou středu Trumpovi příznivci vnikli do budovy Kapitolu, ve které členové Sněmovny reprezentantů a Senátu potvrzovali výsledky listopadových prezidentských voleb. Končící šéf Bílého domu tvrdí, že volby byly zfalšované, a na mítincích i na sociálních sítích své voliče k nepokojům burcoval. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Odklon republikánů od Trumpa?

Sněmovna by mohla ústavní žalobu schválit už ve středu - stačí k tomu prostá většina, a tu demokraté v této komoře mají. Poté by následovalo hlasování v Senátu, kde je k odsouzení prezidenta potřeba dvoutřetinová většina, k níž by ale demokrati potřebovali na své straně 17 republikánů. Takový výsledek se neočekává. Trumpovo funkční období skončí 20. ledna.

Pelosiová: Buď Pence aktivuje 25. dodatek, nebo zahájíme proces ústavní žaloby na Trumpa

Číst článek

Republikánští vůdci ve Sněmovně reprezentantů v úterý odmítli vyzvat členy strany, aby hlasovali proti impeachmentu prezidenta, přičemž uvedli, že to je otázka svědomí každého z nich.

List The New York Times v úterý napsal, že lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell je potěšen snahami demokratů o impeachment prezidenta. To podle deníku naznačuje odklon části republikánů od Trumpa. McConnell je přesvědčen, že snahy o impeachment usnadní vyloučení prezidenta z Republikánské strany, dodal list The New York Times.

Demokraté by také mohli využít situace, aby prosadili hlasování o zablokování možnosti kandidatury Trumpa v budoucích prezidentských volbách. K tomu by stačila i v Senátu prostá většina, napsala agentura Reuters. Trump již dříve uvedl, že plánuje ucházet se v roce 2024 o úřad znovu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme