Útok na nemocnici v Kundúzu byl omyl, přiznal americký generál John Campbell

Nemocnice v afghánském Kundúzu byla zasažena omylem. V branném výboru amerického Senátu to dnes řekl velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Campbell. Přiznal ale, že rozhodnutí zahájit sobotní útok na nemocnici prošlo obvyklým procesem napříč americkým velitelstvím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Campbell | Zdroj: Reuters

Generál se vyjadřoval k situaci v Afghánistánu, kde minulý týden radikální Tálibán nakrátko obsadil severoafghánský Kunduz. Americké jednotky se pak účastnily osvobozovacích bojů a v sobotu byla ve městě zasažena nemocnice organizace Lékaři bez hranic (MSF). Zemřelo tam 22 civilistů, mezi nimiž bylo 12 pracovníků MSF a deset pacientů.

Campbell dnes prohlásil, že nemocnice byla zasažena omylem a že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily. Potvrdil také, že afghánská armáda požádala o pomoc a že při následné operaci pak byla zasažena nemocnice.

"Pro objasnění říkám, že rozhodnutí o leteckém útoku bylo americké rozhodnutí učiněné v americkém velení," řekl Campbell.

Organizace MSF útok označila za válečný zločin a požádala o jeho nezávislé vyšetření. Zatím se vyšetřováním zabývají zahraniční jednotky působící v Afghánistánu a afghánská armáda.

Výkon afghánské armády není podle Campbella stabilní a vyrovnaný a vojsko potřebuje další výcvik, aby bylo schopné předejít situacím, do jaké se dostalo v Kunduzu. Armáda podle něj občas zakolísá, ale nejeví známky rozpadu. Podle Campbella se jí podaří dostat Kundúz znovu plně pod kontrolu.

Ve městě dnes byla slyšet znovu střelba a generál řekl, že tam stále působí malé skupiny Tálibánu.

Kvůli Islámskému státu se možná změní plány spojenců

Konflikt se prý v této asijské zemi rozšiřuje, protože se tam objevují nové radikální skupiny a mezi nimi také Islámský stát (IS). Tato skupina bojuje hlavně v Sýrii a Iráku.

Campbell se vyjádřil i k budoucím plánům USA týkajícím se ponechání nebo stažení zbylých vojáků z Afghánistánu. Americká administrativa počítá s tím, že po roce 2016 by tam měl být jenom kontingent, který bude chránit americké velvyslanectví.

List The Washington Post citoval bývalého předsedu sboru náčelníků štábů armády USA Martina Dempseyho, podle něhož bude třeba, aby i po roce 2016 zůstalo v Afghánistánu až 5000 amerických vojáků. Nyní je jich tam 9800.

Campbell dnes konstatoval, že původní plány bude třeba vzhledem k rostoucí síle IS a přítomnosti Al-Káidy přehodnotit. O konkrétních počtech vojáků se nezmínil. Upozornil pouze na to, že IS ve stále větší míře nabírá nové bojovníků a rozšiřuje své operace. Připojuje se k němu údajně mnoho členů Tálibánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme