Útok na Novém Zélandu živě vysílal na facebooku, soud poslal muže na 21 měsíců do vězení

Novozélanďana Philipa Arpse poslal v úterý tamní soud na 21 měsíců do vězení za sdílení videa z březnové střelby v mešitách ve městě Christchurch na Jižním ostrově. Video během útoku natáčel střelec a živě ho vysílal na facebooku. K šíření nevhodného obsahu se Arps přiznal. O rozsudku s odvoláním na místní média informovala AFP.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při útocích na Novém Zélandu zemřely desítky lidí | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Čtyřiačtyřicetiletého Arpse, který sám sebe označuje za bělošského extremistu, zadržela policie v Christchurchi čtyři dny poté, co australský extremista Brenton Tarrant 15. března ve stejném městě zastřelil 51 věřících ve dvou mešitách. Videonahrávku činu novozélandské úřady zakázaly, osobám přistiženým při jejím sdílení hrozí až 14 let vězení.

Podezřelý z útoku v Christchurchi odmítl přiznat vinu. Podle soudu je schopen absolvovat proces

Číst článek

Trestný čin z nenávisti

Podle okresního soudu Arps sdílel video se zhruba třicítkou lidí. Zároveň podle tisku vlastnil nahrávku, na které je přes záběry vražd umístěn zaměřovač a počet zabitých. Podle soudce bylo jeho jednání trestným činem z nenávisti vůči muslimské komunitě, obzvláště kruté bylo video sdílet ve dnech po incidentu, kdy mnoho rodin ještě čekalo na zprávy o svých blízkých.

Arps byl již v roce 2016 odsouzen za to, že do mešity Al Noor, která byla jedním z terčů březnového útoku, přinesl krabice s vepřovými hlavami.

Proces s Tarrantem, který je obviněný z vraždy, pokusu o vraždu a terorismu, začne v květnu 2020. Vinu Australan minulý týden odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme