Útok na očkovací centrum na severu Pásma Gazy si vyžádal šest zraněných, informuje WHO
Šest lidí včetně čtyř dětí utrpělo zranění poté, co na očkovací centrum na severu města Gaza zaútočil dron, uvedl to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle místních úřadů ovládaných palestinským teroristickým hnutím Hamás šlo o izraelských útok. Izraelská armáda odmítla, že by v tu dobu na místě prováděla letecké údery, napsal server The Times of Israel.
„Obdrželi jsme mimořádně znepokojivou zprávu, že středisko zdravotní péče ve čtvrti Šajch Radván v severní Gaze bylo zasaženo v době, kdy tam zrovna rodiče přiváděli děti k nezbytnému očkování proti obrně. Stalo se tak v oblasti, kde bylo dohodnuto humanitární příměří,“ napsal v sobotu Tedros Adhanom Ghebreyesus na sociální síti X. „Šest lidí, včetně čtyř dětí, bylo zraněno,“ dodal. Neuvedl ale, kdo útok provedl.
Izraelský dron zaútočil na Palestince čekající na humanitární pomoc. Dvanáct jich zemřelo
Číst článek
Podle civilní obrany v Gaze, ovládané hnutím Hamás, „izraelský dron vypálil dvě střely, které zasáhly kliniku v Šajch Radván“, napsala agentura AFP.
Izraelská armáda oznámila, že o zraněných civilistech u očkovacího centra ví. Podle ní ale „předběžné vyšetřování ukázalo, že v oblasti v tu doby nedošlo k žádnému úderu izraelské armády“. Armáda také „zdůraznila, že teroristická organizace Hamás záměrně střílí z civilních oblastí, systematicky porušuje mezinárodní právo a cynicky využívá civilisty jako štíty pro teroristické činy proti Státu Izrael“.
Na severu Pásma Gazy začali v sobotu zdravotníci podávat druhou dávku vakcíny proti dětské obrně, kterou už předtím dostalo na jihu a ve střední části tohoto palestinského území podle WHO na 451 200 dětí, tedy asi 96 procent těch, které ji v těchto dvou částech měly dostat. Očkování na severu bylo odloženo kvůli nové rozsáhlé ofenzivě izraelské armády a začalo až v sobotu a jen ve městě Gaza, tedy nikoliv v celé severní části, jako tomu bylo v případě první dávky vakcíny.
‚Apokalyptická‘ situace
Na severu Pásma Gazy už skoro měsíc izraelská armáda vede novou ofenzivu proti Hamásu a výrazně tam také omezila dodávky humanitární pomoci, což kritizovalo mezinárodní společenství i řada zemí včetně USA. Šéfové 15 humanitárních organizací a agentur OSN v pátek označili tamní situaci za „apokalyptickou“.
Američtí ministři zahraničí a obrany Antony Blinken a Lloyd Austin 13. října vyzvali izraelskou vládu, aby humanitární pomoc na sever Pásma Gazy zvýšila, a dali jí k tomu třicetidenní ultimátum. V opačném případě hrozí omezením části vojenské pomoci Izraeli. Agentura AP nyní napsala, že v polovině této lhůty izraelská armáda dodávky výrazně nezvýšila.
Blinken a Austin žádají, aby Izrael povolil do Gazy vjezd nejméně 350 kamionům s pomocí denně. Podle AP to bylo koncem října v průměru 71 nákladních aut denně. Před válkou přitom do Pásma Gazy, už tehdy sužovaném humanitární krizí, jezdilo na 500 kamionů s pomocí denně.
Pásmo Gazy je zničené válkou, kterou začal loni 7. října Hamás útokem na Izrael, a na 1,9 milionu z 2,3 milionu jeho obyvatel je vysídlených. Kvůli bojům a výzvám k evakuacím se přemisťovala většina z nich už mnohokrát. Na jihozápadě je u pobřeží sice takzvaná bezpečná zóna, v níž přežívají Palestinci v katastrofálních podmínkách, ale ani tam není podle úřadů OSN bezpečno.
Podle AP během války Izrael nikdy nevpustil do Pásma Gazy pět set kamionů s pomocí denně, nejvíce to bylo podle izraelských statistik v dubnu, a to 225 denně. Počet výrazně klesl v posledních dvou měsících, na začátku října dokonce nepouštěl Izrael na sever Pásma Gazy dva týdny žádnou humanitární pomoc.