Při nočním útoku na Oděsu zemřel jeden člověk. 22 dalších je zraněných, včetně čtyř dětí

Nedělní noční ruský útok na ukrajinskou Oděsu si vyžádal jeden život a 22 zraněných, mezi nimiž jsou i čtyři děti. Informují o tom agentury Ukrinform a Reuters, podle nichž bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější ortodoxní katedrála ve městě.

Oděsa (Aktualizováno: 11:03 23. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky ruského útoku na okolí Oděsy

Následky ruského útoku na okolí Oděsy | Zdroj: Reuters

„Bohužel máme jednoho mrtvého civilistu v důsledku nočního teroristického útoku Rusů v Oděse,“ uvedl v neděli guvernér zdejší oblasti Oleh Kiper. Čtrnáct osob, včetně tří dětí, podle něj skončilo v nemocnici.

Krymský most je pro Ukrajinu terčem, řekl Zelenskyj. K pondělnímu útoku se Kyjev nepřihlásil

Číst článek

V přístavním městě, na které mířily ruské rakety, se v noci na dnešek ozvala série výbuchů. Podle gubernátora oblasti Oleha Kipera exploze poškodily přístavní infrastrukturu a šest obytných budov. V jedné z nich uvízli v bytech obyvatelé a záchranáři je museli vyprošťovat, napsala agentura AP.

Poškodily civilní infrastrukturu, obytné budovy i Preobraženskou katedrálu. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak náboženská stavba hoří.

Vážné škody utrpěl i Chrám Proměnění Páně. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak stavba hoří.

„Rozsah škod je obrovský, polovina katedrály je teď bez střechy,“ řekl podle AP duchovní Andrij Palčuk. Z budovy, jejíž podlaha byla zaplavená vodou použitou při hašení, zaměstnanci katedrály vynesli dokumenty a řadu cenných předmětů. Palčuk uvedl, že katedrála dostala přímý zásah raketou, která pronikla až do suterénu.

Katedrála se nachází v historickém centru Oděsy, které je od ledna na seznamu světového dědictví UNESCO. Předchozí útok v tomto týdnu poškodil několik muzeí. Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu dřívější údery odsoudila.

Ukrajinská armáda uvedla, že na Oděskou oblast Rusové v noci na dnešek vypálili 19 raket, z nichž významnou část zlikvidovala protivzdušná obrana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil za „útok ruských teroristů na Oděsu“ odplatu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Oděsa byla tento týden od úterý každý den pod raketovou palbou. Moskva útoky označuje za odvetu za poškození Krymského mostu v noci na pondělí.

Rusko vytrvale útočí na přístav poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. Ty i ve válečných podmínkách a za pokračujících bojů na Ukrajině umožňovaly vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy.

Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla ochrana nákladních lodí využívajících tří ukrajinské přístavy – Oděsu, Čornomorsk a Južne.

Předchozí ruské útoky z tohoto týdne ochromily značnou část infrastruktury užívané pro export v Oděse a Čornomorsku a podle ukrajinského ministerstva zemědělství zničily 60 000 tun obilí.

kth, Jana Karasová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme