Muž obviněný z útoku na Sergeje Skripala je plukovník ruské rozvědky, uvedl The Telegraph

Jedním z mužů obviněných za útok na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala je 39letý plukovník ruské vojenské rozvědky ověnčený řadou medailí Anatolij Vladimirovič Čepiga. Britský deník The Telegraph ve středu takto označil muže, který je dosud známý veřejnosti jako Ruslan Boširov. Správnost identifikace údajně potvrdily i zdroje televize Sky News, britské úřady zatím odhalení nekomentovaly.

Londýn (Aktualizováno: 21:54 26. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britská policie podezírá z pokusu o vraždu Sergeje a Julije Skripalových.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britská policie podezírá z pokusu o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. | Foto: Metropolitan Police | Zdroj: Reuters

Čepiga podle listu bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání.

Británie z březnové otravy Skripala a jeho dcery nervovým jedem obvinila kromě Boširova také muže, který je známý jako Alexandr Petrov. Britské úřady dříve uvedly, že příslušníci vojenské rozvědky GRU pravděpodobně do Británie cestovali pod falešnými jmény.

‚Přísně tajné.‘ Ve složce muže podezřelého z otrávení Skripalových je číslo na ruské ministerstvo obrany

Číst článek

Muži odpovídající vzhledem fotografiím zveřejněným britskou policií později v rozhovoru s televizí RT řekli, že Boširov a Petrov jsou jejich skutečná jména a že do Skripalova bydliště v jihoanglickém Salisbury přijeli za památkami.

The Telegraph napsal, že skutečnou identitu Boširova odhalil společně s investigativním webem Bellingcat. Zjištění podle listu ukazuje jako lži tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že jsou to nevinní civilisti.

„Toto odhalení eliminuje jakékoli zbývající pochybnosti o tom, že dva podezřelí v otravě novičokem byli ve skutečnosti ruskými agenty na tajné vládní misi,“ napsala mezinárodní reportérská skupina Bellingcat.

Veterán z Čečenska a Ukrajiny

Čepiga prý v roce 2001 dokončil studia na vojenské akademii na ruském Dálném východě a poté nastoupil k útvaru speciálních jednotek, s nimiž absolvoval tři turnusy ve druhé čečenské válce. V roce 2014 byl podle The Telegraph vyslán na Ukrajinu. O několik měsíců později mu prezident Putin udělil řád Hrdiny Ruské Federace při „utajené ceremonii“.

Londýnská policie, která otravu novičokem vyšetřuje, agentuře Reuters odmítla informace médií okomentovat, stejně jako britské ministerstvo zahraničí. Ministr obrany Gavin Williamson podle Reuters ale vyjádřením na twitteru zdánlivě zprávy potvrdil.

„Ukázalo se, že pravou identitou jednoho z podezřelých ze Salisbury je ruský plukovník. Chci poděkovat všem lidem, kteří na tomto případu neúnavně pracují,“ napsal ministr. Britská média si ale všimla toho, že Williamsonův tweet byl později bez vysvětlení smazán.

Jeli jsme se podívat na památky, tvrdí Rusové, kteří podle Britů zaútočili na Skripalovy

Číst článek

The Telegraph citoval nejmenovaného bývalého vysokého důstojníka ruské armády, podle nějž nasazení osoby s hodností a zkušenostmi Čepigy v Salisbury naznačuje, že rozkaz k útoku přišel „z nejvyšších pater“. Takový je i postoj britských úřadů.

The Telegraph dále zjistil, že Čepigův komplic do Británie cestoval pod svým pravým křestním jménem a krycí bylo pouze příjmení. Protiteroristická policie údajně jeho pravou totožnost zná. Podle zpravodajské společnosti BBC ohledně identity podezřelých nepanují žádné pochybnosti.

Čepiga je podle novinářů držitelem více než 20 vyznamenání. Na rozdíl od dalších osob oceněných nejvyšším vyznamenáním, které zpravidla veřejně předává ruský prezident osobně, o něm však není mnoho veřejně dohledatelných informací.

Vyznamenání od Putina

The Telegraph citoval z příspěvku na webové stránce ruských veteránů, kde se píše, že „v prosinci 2014 byl plukovník Čepiga oceněn řádem Hrdina Ruské Federace za vykonávání mírové mise“.

Vyznamenání svých absolventů ohlašuje na svých stránkách také vojenská akademie ve východoruském Blagoveščensku. Podle Bellingcat jsou zde jako poslední dva uvedeni právě Čepiga a jistý Alexandr Popov. Záznamy o ostatních absolventech obsahují detailní popisy jejich zásluh, poslední dva případy doprovází pouze fráze „dekretem od ruského prezidenta“.

Na oba údajné pachatele incidentu v Salisbury byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také muže podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. Rusko jakýkoli podíl na událostech odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme