Útok nožem na britského poslance označila policie za teroristický čin

Policie v sobotu označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida Amesse za teroristický čin. Počáteční vyšetřování odhalilo „možnou motivaci spojenou s islámským extremismem“, uvedla policie. Na místě činu byl zadržen 25letý muž, který je podle televize Sky News britským občanem somálského původu. Politici útok označili za útok na demokracii. Na místo incidentu dnes dorazil britský premiér Boris Johnson.

Londýn (Aktualizováno: 10:59 16. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, která donesla kytici na místo, kde byl poslanec David Amess pobodán.

Žena, která donesla kytici na místo, kde byl poslanec David Amess pobodán. | Zdroj: Reuters

Útok se stal v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy vede protiteroristická policejní jednotka. Policie si zpočátku ale nemyslela, že šlo o terorismus.

Britský konzervativní poslanec Amess po napadení nožem zemřel. Policie podezřelého na místě zadržela

Číst článek

K útoku došlo na pravidelném setkání s voliči v okrsku Southend West, který Amess v parlamentu zastupoval od roku 1997. Poslancem byl od roku 1983. Podle Sky News dosud neidentifikovaný muž přišel na setkání s veřejností a Amesse napadl. Na místě zasahovala rychlá záchranná služba, po dvou hodinách boje o život napadeného policie oznámila jeho úmrtí.

Z útoku na dlouholetého poslance jsou zděšeni jeho političtí kolegové i další osobnosti. Podporu Amessově rodině vyjádřil bývalý konzervativní premiér David Cameron nebo manželka současného premiéra Carrie Johnsonová.

David Amess „vášnivě věřil v tuto zemi a její budoucnost. Ztratili jsme skvělého státního zaměstnance, velmi oblíbeného přítele a kolegu“, uvedl britský konzervativní premiér Boris Johnson.

„Po téměř 40 letech nepřetržité služby lidem z Essexu a z celé Británie byl zabit přímo ve svém okrsku,“ upozornil premiér a připomněl, že Amess během své kariéry zákonodárce pomohl mnoha lidem a prosazoval zákony na ochranu zdraví lidí i zvířat. Premiér Johnson se vyjádřil později než jiní politici, protože se vracel ze služební cesty v Bristolu.

Speaking outside of #Southend station this evening, Chief Constable Ben-Julian Harrington said:

"Today is a tragic day for the family and colleagues of Sir David, the community of Southend and indeed for the whole county."

Read more: essex.police.uk/news/essex/new…

19:55 – 15. 10. 2021

32 130

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme