Ozbrojenci zaútočili v Afghánistánu na japonského lékaře. O život přišel i jeho doprovod

Při útoku ozbrojenců na automobil japonského lékaře přišlo ve středu o život pět Afghánců. Lékař Tecu Nakamura podlehl zraněním po převozu do nemocnice. Dějištěm útoku byla východní provincie Nangarhár, kde působí radikální hnutí Tálibán i členové Islámského státu. Tálibán se ale podle agentury AFP od útoku distancoval.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útoky na nevládní organizace nejsou v Afghánistánu běžné. Ilustrační foto | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Mluvčí nangarhárského guvernéra řekl, že doktor Nakamura jel do provinčního střediska Dželálábádu. Podle agentury AFP jsou mezi oběťmi tři jeho strážci, řidič a kolega.

Japonec byl převezen do místní nemocnice a musel být operován. Počítalo se s tím, že později bude přemístěn do Kábulu. Úřady ovšem později oznámily, že zraněním podlehl.

Podle svědků se útočníkům podařilo uprchnout, na místě zůstal prostřílený automobil.

Tři američtí vojáci zemřeli a další tři utrpěli zranění při útoku v Afghánistánu

Číst článek

Nakamura vystřídal svého japonského kolegu Kazuju Ita, který byl unesen a zabit. Mířil do japonské charitativní organizace Peace Medical Service, která v této části Afghánistánu působí přes deset let.

Peace Medical Service podle AFP provozuje kliniku na východě Afghánistánu a zaměřuje se také na zemědělské a zavlažovací projekty.

Mluvčí radikální organizace Zabíhulláh Mudžáhid sdělil, že „organizace podílející se na obnově Afghánistánu mají s Tálibánem dobré vztahy a nejsou považovány za terč bojovníků“.

AFP připomíná, že útoky na nevládní organizace nejsou v Afghánistánu běžné. Kromě toho středečního k nim patří i útok z 29. listopadu, při němž v Kábulu zemřel americký pracovník rozvojového programu OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme