Muž ve Francii napadl a usmrtil policejní úřednici. Při útoku byl postřelen a zraněním podlehl

Muž ve francouzském městě Rambouillet v pátek u vchodu na policejní stanici pobodal policejní úřednici, která utrpěla těžká zranění a na místě zemřela. Její kolegové útočníka s nožem postřelili a zatkli. Později v nemocnici zemřel, uvedla agentura AFP. Vyšetřováním případu se začala zabývat protiteroristická prokuratura. Zdroj obeznámený s vyšetřováním podle AFP řekl, že útočník volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Aktualizováno Paříž (Aktualizováno: 22:58 23. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahují na místě útoku.

Policisté zasahují na místě útoku. | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na útok ujistil, že Francie v boji proti islamistickému terorismu nepoleví.

Zatím není jasné, jaký měl pachatel k činu motiv. Do Rambouillet, které leží asi 60 kilometrů jihozápadně od Paříže, zamířil ministr vnitra Gérald Darmanin i premiér Jean Castex.

Útočníkem na střední škole v Knoxville v Tennessee byl jeden ze studentů. Policie ho zastřelila

Číst článek

„Republika dnes ztratila jednu nenápadnou hrdinku, a to kvůli barbarskému a velice zbabělému činu,“ uvedl Castex. „Naše odhodlání bojovat proti terorismu ve všech jeho podobách je více než kdy jindy nedotčeno,“ prohlásil Castex na komisariátu v Rambouillet. „Ihned jsem se vydal na místo s ministrem vnitra, abychom poskytli veškerou podporu policistům a funkcionářům komisariátu,“ dodal.

Agentura AFP uvedla, že 49letá žena, která na komisařství pracovala jako recepční, měla zranění na krku a zemřela na místě navzdory zásahu hasičů, kteří jí poskytovali první pomoc. Podle listu Le Parisien ji muž napadl při návratu z oběda.

Podle šéfky středofrancouzského regionu Ile-de-France Valérie Pécresseové žena vyšla ze své policejní stanice, aby si prodloužila parkovací dobu a když se vracela, byla napadena v průchodu. „Policisté jsou symbolem republiky. Oni jsou Francie,“ řekla Pécresseová novinářům na místě útoku. Jeho terčem byla „tvář Francie“, komentovala útok, který se odehrál zhruba 750 metrů od bývalého královského zámku, který občas hostí mezinárodní mírová jednání.

Po útoku oblast uzavřely policejní kordony a před policejní stanici se shromáždili maskovaní zaměstnanci policie, zatímco uniformovaní policisté s neprůstřelnými vestami hlídkovali v okolí.

Teroristický čin?

Útočníka média s odvoláním na policii identifikovala jako 36letého nebo 37letého Tunisana, který v zemi pobýval legálně a neměl žádný záznam v trestním rejstříku. Agentura Reuters s odkazem na svědky napsala, že v době útoku nevykřikoval islamistická hesla, ale podle informací AFP křičel „Alláhu akbar“. Podle prokuratury muž před útokem prozkoumával terén. Na místě národní protiteroristický žalobce Jean-François Ricard prohlásil, že incidentem se zabývá zejména kvůli způsobu provedení činu, profilu oběti, „ale také poznámkám“, které pachatel pronesl.

„V boji proti islamistickému terorismu ani trochu nepolevíme,“ napsal v pátek na twitteru šéf Elysejského paláce. „Byla to policistka. Stéphanie byla zabita ve svém komisařství v Rambouillet na již zasaženém území (departementu) Yvelines,“ dodal Macron s odkazem na loňskou vraždu učitele Samuela Patyho a vraždu dvojice policistů v červnu 2016 v téže oblasti.

V posledních letech se ve Francii odehrálo několik smrtících útoků na policisty, některé z nich spáchali islamisté. Například v roce 2019 zaměstnanec pařížské policejní prefektury, který se hlásil k radikální verzi islámu, ubodal čtyři své kolegy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme