Útok syrského letectva na Dúmu byl podle opozice záměrný masakr civilistů

Nálet syrského vojenského letectva na město Dúma nepřežilo nejméně osm desítek lidí, zraněných je přes dvě stovky. O krveprolití informovali místní aktivisté i Syrská observatoř pro lidská práva, která monitoruje ozbrojený konflikt z britského exilu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

Úmyslný masakr. Takto komentovali opoziční aktivisté nálet na tržiště ve městě vzdáleném jen 15 kilometrů od Damašku. Do centra Dúmy prý dopadlo nejméně 10 raket a útoky údajně pokračovaly i poté, co se na pomoc zraněným vydali zdravotníci.

Z tlampačů místních mešit po tragédii nepřetržitě zněly výzvy k darování krve všech skupin. Podle syrské armády byla akce letectva namířená proti základnám skupiny zvané Islámská armáda, která oblast kontroluje.

V ničivé syrské válce navzájem bojují různé skupiny rebelů i režim a jeho spojenci podporovaní libanonským hnutím Hizballáh a Íránem.

Provládní a protivládní síly na několik dnů uzavřely lokální příměří na západě Sýrie. Šanci na trvalejší klid zbraní podle opozičního vyjednávače zmařili obránci režimu v čele s Íránci.

"Důvod, proč jednání selhalo, byl zájem druhé strany o demografické změny v oblasti a povýšení tohoto zájmu nad životní podmínky civilistů," řekl.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme