Islamistické hnutí Šabáb napadlo vládní budovu v somálském Mogadišu. Zemřelo nejméně pět lidí

Nejméně pět mrtvých si vyžádal sobotní útok bojovníků islamistického hnutí Šabáb na vládní budovu v somálském hlavním městě Mogadišu. Podle agentury Reuters bylo při výbuchu nálože v autě a následné přestřelce zabito až devět osob, mezi oběťmi je podle somálských bezpečnostních sil i náměstek ministra práce a sociálních věcí.

Mogadišo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto, které vybuchlo při útoku islamistického hnutí Šabáb. | Foto: Feisal Omar | Zdroj: Reuters

Útočníci odpálili nálož v autě před vládní budovou a za hustého mračna dýmu do ní poté pronikli. Náměstek ministra práce a sociálních věcí Saqar Ibrahim Abdalla byl podle zasahujících příslušníků vládních sil zastřelen ve své kanceláři v přízemí krátce po proniknutí útočníků do budovy.

‚Muž přišel o žaludek.‘ Boje a teroristický útok Šabábu v somálském Mogadišu stály život 29 lidí

Číst článek

Policejní důstojník potvrdil agentuře Reuters zabití náměstka ministra a řekl, že při útoku bylo zraněno nejméně 20 lidí. Zabiti byli podle něj i dva útočníci, další radikálové se prý ale ještě skrývají v budově. Podle ředitele záchranné služby Amin Ambulance jsou ještě v budově uvězněni také někteří zaměstnanci, které není možné zatím evakuovat kvůli pokračující přestřelce.

K útoku se přihlásilo hnutí Šabáb, které násilnými prostředky usiluje o svržení ústřední vlády v Mogadišu a zavedení systému islámského náboženského práva šaría v zemi. Slabá somálská vláda se v boji proti Šabábu opírá o armádu a mírovou misi Africké unie v Somálsku (AMISOM).

Z hlavního města země byla radikální organizace vyhnána už v roce 2011, a poté i z většiny dalších svých bašt po celé zemi. Zůstává ale velkou hrozbou a její bojovníci často podnikají bombové útoky v Somálsku i za jeho hranicemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme