Útok teroristy umožnila chyba CIA. Zemřelo sedm agentů

Smrt sedmi agentů CIA v Afghánistánu umožnila pochybení samotné zpravodajské služby. Takový je výsledek vnitřního vyšetřování prosincového útoku na základnu v Chóstu na jihovýchodě Afghánistánu. Jeho výsledky oznámil šéf CIA Leon Panetta. 

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště

Vojenské pozorovací stanoviště | Foto: 601. skupina speciálních sil

Jordánec Chumám Chalíl Baláwí se CIA jevil jako cenný zdroj informací. Až do chvíle, kdy 30. prosince na americké základně nedaleko pákistánské hranice odpálil nálož na svém těle a vzal s sebou do hrobu 7 agentů CIA.

Ředitel zpravodajské služby Leon Panetta zmínil hned několik pochybení: nejvážnější spočívá v tom, že Američané ignorovali varování Jordánské zpravodajské služby.

Baláwí podle ní neopustil své extrémistické názory. Současně ale ředitel CIA nejmenoval žádné přímo zodpovědné osoby. Selhání byla podle šetření systémová a spočívala hlavně v nedostatečné komunikaci.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme