Útok v Kábulu zpochybnil schopnosti afghánských sil

Nejméně 7 radikálů z hnutí Taliban v úterý zaútočilo v diplomatické čtvrti v centru Kábulu a proniklo do blízkosti amerického velvyslanectví a sídla NATO. Mezi útočníky a afghánskými složkami s podporou vrtulníků NATO se rozpoutala dvacetihodinová bitva, která skončila až dnes nad ránem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští vojáci, kterým NATO 19. července 2011 předalo kontrolu nad provincií Laghman, ležící východně od Kábulu

Afghánští vojáci, kterým NATO 19. července 2011 předalo kontrolu nad provincií Laghman, ležící východně od Kábulu | Foto: Musadeq Sadeq | Zdroj: ČTK

Údaje o počtu teroristů se rozcházejí. Afghánské úřady oznámily, že všichni byli zabiti. Podle údajů NATO celkem zemřelo 11 Afghánců včetně civilistů a příslušníků bezpečnostních sil.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dává útok do souvislosti se stahováním jednotek aliance z Afghánistánu. S tím souhlasí i zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o situaci v Kábulu

Od doby, kdy NATO předalo afghánským silám dohled nad bezpečností v Kábulu, zatím podle něj Afghánci ve zkoušce schopností příliš neuspěli a ze tří útoků se jim podařilo odvrátit jen jeden.

Zarážející je podle něj také skutečnost, že malá skupina držela v šachu papírově mnohonásobně silnějšího protivníka, který měl k dispozici i bojový vrtulník, a boje i tak trvaly celých 20 hodin.

„Svědčí to o tom, že Taliban v tomto případě vsadil na dobrou taktiku, že využil své silné zbraně a těmi jsou moment překvapení a propracovaná sebevražedná taktika,“ vysvětlil.

Domnívá se ovšem, že armády západních zemí by se díky zkušenostem a technické způsobilosti i se ztíženými bojovými podmínkami ve městě vypořádaly lépe.

Odchod z Afghánistánu se Slezákovi zdá z vojenského hlediska předčasný, na druhou stranu by se ale podle něj mohlo v Afghánistánu také kvůli geografickým podmínkám válčit klidně ještě dalších 20 let. Určit, zda je afghánská armáda dostatečně připravená bránit sama své území nebo není, je navíc složitější:

Západ slevil ze svých požadavků

„Je tady politická otázka. Když se válčí 10 let ve vzdálené zemi, válka se stále hůře vysvětluje voličům. Dnes v době ekonomické krize každá země šetří. Je naprosto jasné, že z Afghánistánu se Západ bude muset stáhnout.“

Stejně tak se Slezák obává, že bude nakonec stejně nezbytné se s hnutím Taliban domluvit. Ještě před několika lety totiž prezident Bush říkal, že Afghánistán bude demokratickým státem a příkladem pro muslimský svět.

„Dnes se mluví o tom, že Afghánistán by měl být z hlediska Západu státem bezpečným, aby se nevyvážel terorismus – to je znatelný ústupek od pozic. Svědčí o tom, že Taliban vede válku docela úspěšně, i když možná prohrává v čelných střetech.“

Milan Slezák, Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme