Tádžikové opouštějí Rusko. Po útoku v Krasnogorsku se bojí nárůstu xenofobie

Tádžikistán registruje zvýšený počet svých občanů, kteří opouštějí Rusko a vracejí se do vlasti. S odkazem na tádžické úřady o tom informovala agentura Reuters. Podle ní jde o reakci na nedávný teroristický útok u Moskvy, při kterém zahynulo nejméně 144 lidí. Čtyři podezřelí z útoku pocházejí z Tádžikistánu.

Moskva/Dušanbe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábrany před Rudým náměstím v centru Moskvy (fotografie z 26. března 2024)

Zábrany před Rudým náměstím v centru Moskvy (fotografie z 26. března 2024) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda uvedlo, že Rusko deportuje stovky cizinců za porušení imigračních pravidel v důsledku nedávného teroru. A někteří Tádžikové odcházejí sami, protože se bojí nárůstu xenofobie.

„Máme spoustu telefonátů. Nejspíš to nejsou ani tak stížnosti na obtěžování, ale strach a panika našich občanů. Mnozí chtějí odejít. Situaci monitorujeme. Máme více lidí, kteří přicházejí (do Tádžikistánu), než těch, kteří odcházejí,“ popsala ruské státní agentuře TASS náměstkyně tádžické ministryně práce a migrace Šachnora Nodiriová.

Deportace stovek cizinců

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda mezitím s odkazem na ruské úřady napsalo, že ruské bezpečnostní složky provedly po nedávném útoku u Moskvy rozsáhlé kontroly běženců v zemi a soudy v Petrohradu tento týden rozhodly o deportaci více než čtyř stovek cizinců.

Týden po teroru v Krasnogorsku. Ruské muslimy nejspíš čeká vlna represí, odhaduje The Guardian

Číst článek

Cizinci byli zadrženi ve druhém největším ruském městě během rozsáhlých prohlídek vozidel podél hlavních dopravních tepen, píše rádio. A dodává, že kontroly zahraničních pracovníků provádějí i další města.

V Rusku podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda pracují miliony lidí ze Střední Asie v různých profesích, včetně stavebnictví, úklidu, maloobchodu nebo gastronomie. Odchod těchto migrantů by podle odborníků mohl zhoršit situaci na pracovním trhu.

Míra nezaměstnanosti je v Rusku na postsovětském rekordním minimu 2,9 procenta, zatímco Moskva rekrutuje statisíce mužů do války, kterou vyvolala na Ukrajině. Ruská centrální banka nedávno uvedla, že nedostatek zaměstnanců a s tím související nárůst mezd patří mezi rizikové faktory pro inflaci.

Útok v Krasnogorsku

Teroristický útok na koncertní halu Crocus City Hall v Krasnogorsku na předměstí ruské metropole byl jedním z nejtragičtějších v Rusku za desítky let. Podle poslední bilance si vyžádal 144 mrtvých a stovky zraněných.

Ruské bezpečnostní složky zadržely přes deset lidí, někteří z nich - včetně čtyř předpokládaných pachatelů - jsou ve vazbě. Většina pochází z Tádžikistánu.

Bezpečnostní složky této středoasijské země podle Reuters mezitím zadržely devět lidí s vazbami na podezřelé z útoku a na teroristickou organizaci Islámský stát, která se k útoku opakovaně přihlásila.

Muži, kteří se u soudu přiznali k útoku na koncertní síň Crocus City Hall v Krasnogorsku u Moskvy | Foto: Shamil Zhumatov, Yulia Morozova | Zdroj: Koláž iROZHLAS

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme