Britové přestali dávat USA informace o útoku v Manchesteru. Vadí jim úniky do médií

Britská policie přestala sdílet s americkými bezpečnostními složkami další informace o teroristickém útoku v Manchesteru, uvedla BBC. Spojené království tak reaguje na uniklé fotografie z místa činu, které ve středu zveřejnil deník The New York Times. Premiérka Theresa Mayová chce při čtvrtečním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu NATO proti úniku citlivých informací protestovat.

Londýn/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Britské a americké bezpečnostní orgány si v rámci dlouhodobé úzké spolupráce vyměňují data. Z amerických tajných služeb ale podle britských médií unikly do médií některé klíčové informace, které měly kvůli vyšetřování zůstat veřejnosti utajeny.

V Manchesteru pokračuje vyšetřování. Policie zatkla už osm lidí

Číst článek

Fotografie částí důmyslné bomby z místa činu přinesl ve středu americký deník The New York Times. Na snímcích byly zbytky modrého batohu, který mohl být použitý k přepravě výbušniny, a pravděpodobná rozbuška, již podle vyšetřovatelů pachatel zřejmě držel ve své levé ruce. Do amerického tisku pak v úterý uniklo i jméno atentátníka.

Televize Sky News s odvoláním na své zdroje uvedla, že britská vláda i protiteroristické úřady kvůli sérii úniků „zuří". Vysoce postavený vládní zdroj ve vyjádření pro The Guardian úniky označil za nepřijatelné a stresující pro oběti a jejich rodiny.

Britská premiérka Theresa Mayová pak hodlá při setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu proti úniku citlivých informací protestova.

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Úniky kritizovala také britská policie. „Když je narušena důvěra, ohrožuje to vzájemné vztahy, naše vyšetřování i důvěru obětí, jejich rodin a svědků," uvedl mluvčí protiteroristické jednotky.

Napáchaná škoda je podle něj velká, neboť zveřejněny byly možné důkazy důležité pro vyšetřování atentátu, který si vyžádal 22 obětí, včetně dětí a teenagerů.

Úniky pranýřoval i starosta Manchesteru Andy Burnham. Na Twitteru uvedl, že si na ně stěžoval u amerického velvyslance. „Byl jsem ujištěn, že to skončí. Neskončilo. Je to arogantní, špatné a neuctivé," napsal Burnham.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme