Pořadatelé koncertu v Manchesteru selhali, zjistili vyšetřovatelé. Policisté mohli útok několikrát zmařit

Pořadatelé a bezpečnostní agentura v koncertním sále Manchester Arena promeškali několik možností zmařit teroristický útok po koncertě zpěvačky Ariany Grande. V květnu roku 2017 tam zemřelo 23 lidí a 119 jich útočník zranil. Vyplývá to ze závěru vyšetřovací komise. Podle ní pochybení organizátorů pachateli teroristického činu nahrála.

Manchester Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v centru Manchesteru zapalují svíčky za oběti pondělního útoku.

Lidé v centru Manchesteru zapalují svíčky za oběti pondělního útoku. | Zdroj: Reuters

Policisté, kteří měli hlídat ve vstupní hale koncertního sálu, si na dvě hodiny odskočili na večeři. Pracovníci bezpečnostní agentury nebyli seznámeni s bezpečnostními riziky a neprošli žádným školením.

Terorista Salman Abedi tak stál, aniž by si jej někdo všiml, skoro hodinu ve foyeru. Stejně tak se bez povšimnutí procházel po nedalekém nádraží, prohýbal se pod tíhou batohu s výbušninou, a chvílemi si dokonce pohrával s dráty trčícími z jeho oblečení.

Na 60.000 diváků uctilo minutou ticha oběti útoků v Manchesteru i v Londýně. | Zdroj: Reuters

Podle šéfa vyšetřovací komise sira Johna Saunderse by se teroristickému útoku zřejmě nepodařilo zabránit, ztráty na životech ale mohly být menší.

K činu se následně přihlásil samozvaný Islámský stát. Atentátník na místě zemřel, na přípravě se ale podílel i jeho mladší bratr, který byl následně souzen za podezření z terorismu.

Útok přišel na konci koncertu, kdy zpěvačka odešla z pódia. Arianda Grande společně s jinými hudebníky uspořádala následně benefiční koncert, na kterém vybrala peníze pro pozůstalé a raněné.

Jaromír Marek, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme