Muž podezíraný ze čtvrtečního útoku v Nice měl podle úřadů útočit už v roce 2016 v Tunisku

Tunisan postřelený při čtvrtečním útoku v Nice byl v Tunisku kvůli útoku nožem zatčen již v roce 2016. S odvoláním na tuniské úřady to oznámil francouzský list Le Figaro. Útočníkova rodina to popírá. Podle ní šlo o tolerantního mladíka, který neměl nic proti nikomu. V bazilice v Nice podle všeho útočil nožem se 17centimetrovou čepelí a zabil dvě ženy a kostelníka. Policisté ho při střelbě těžce zranili, nyní je v kritickém stavu v nemocnici.

Tunis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teroristický útok v kostele v Nice spáchal 21letý Tunisan ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký)

Do Sfaxu v pátek dorazila jednotka boje proti terorismu a zahájila vyšetřování | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Do Francie se Tunisan dostal z Itálie, na jejíž ostrov Lampedusu připlul na lodi s dalšími uprchlíky 20. září. Podle francouzského prokurátora 9. října dorazil do jihoitalského města Bari. Italské úřady ho zaregistrovaly a rozhodly o vyhoštění. Italské území měl opustit do sedmi dní.

Agentura AFP v pátek napsala, že se jednadvacetiletý Tunisan jmenuje Bráhím Ísáví, v některých zprávách z Francie se jeho jméno uvádí jako Bráhím Avísáví. Jako Ísáví jeho jméno potvrdila jeho rodina a tuniský prokurátor, tuniský server Directinfo o něm píše jako o Ibráhímovi Ísávím.

Prázdné regály, protesty a hořící francouzské vlajky. Spor Erdogana s Macronem přešel od slov k činům

Číst článek

Podle tuniských úřadů se v minulosti dopustil trestné činnosti související s obecným násilím a drogami. V Tunisku byl kvůli násilí a použití nože zadržen v roce 2016.

Vyšetřování skupiny Al-Mahdí

Tunisko zahájilo vyšetřování případu v rámci zákona boje proti terorismu a praní špinavých peněz, sdělil zástupce tuniského prokurátora Muhsín Dalí.

Tuniská tisková agentura TAP oznámila, že se k útoku přihlásila teroristická skupina Al-Mahdí, která působí na jihu Tuniska.

Dalí sdělil, že právě na ni se soustřeďuje vyšetřování a zjišťuje se, zda skupina byla do útoku zapojena. Přiznání skupiny zveřejnil její údajný člen na sociálních sítích.

Do Francie dorazil vpředvečer

V Nice na místě činu francouzská policie našla Ísávího dva telefony, výtisk koránu a dva nepoužité nože. S bratrem Jasínem mluvil telefonicky ve středu večer. Jasín Ísáví řekl, že bratr do Francie dorazil ve středu večer, tedy vpředvečer útoku.

Francie zvýší počet vojáků v ulicích na 7000. Posílí tak ochranu památek, škol a svatostánku po útoku v Nice

Číst článek

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin v pátek sdělil, že Ísáví nepožádal ve Francii o povolení k pobytu a podle prokurátora Jeana-Françoise Ricarda nemá ve Francii žádný trestní záznam.

Vyšetřovatelé zatím zjistili, že kamery na nádraží v Nice Ísávího zachytily ve čtvrtek v 06:47. Z nádraží vyšel v 08:13 a předtím si převlékl bundu a přezul boty. Do baziliky, kde podle Ricarda útočil téměř 30 minut, vešel v 08:29.

Jednu ženu, která je původem z Brazílie, pobodal; zraněné se podařilo v 08:54 z kostela vyjít, krátce poté ale zraněním nedaleko podlehla. Další žena a muž zemřeli na místě.

Pobožný, ze široké rodiny

Tuniské sdělovací prostředky o Ísávím píší jako o devátém z deseti dětí svých rodičů – rodina má sedm dcer a tři chlapce. Pochází z místa Sídí Umar, které je severně od Tunisu a spadá do governorátu Kajruván. Rodina přesídlila do Tíny v governorátu Sfax, kde otec pracuje jako hlídač a matka je v domácnosti.

Ísáví školní docházku ukončil po absolvování základní devítileté školy. Pracoval pak v autodílně, továrně na oleje a před dvěma lety si otevřel malý obchod.

Celá rodina dosvědčila, že ve Francii byl už ve středu a v osm hodin večer telefonoval domů. Tvrdil, že si bude hledat práci a místo k bydlení. To byl jeho poslední kontakt s příbuznými.

Francouzská policie zadržela muže, který měl být ve styku s útočníkem z Nice

Číst článek

Matka říká, že se Ibráhím pravidelně modlil. „Nikam nechodil, s ostatními nebyl v kontaktu. Nosil si z práce kávu a pil ji doma,“ citovala ji agentura AFP.

Tuniská emigrace

Do Sfaxu v pátek dorazila jednotka boje proti terorismu a zahájila vyšetřování.

Agentura Reuters připomenula, že Tunisané tvořili velkou část zahraničních bojovníků, kteří se připojili k teroristickému Islámskému státu, který začal v roce 2014 zabírat sever Iráku a Sýrie.

V obou zemích byl už poražen; mnoho Tunisanů v bojích padlo, někteří se vrátili a část jich byla uvězněna. Jiný Tunisan, který odešel do Francie v roce 2005, v Nice zaútočil v roce 2016. Nákladním autem najel do davu a zabil 86 lidí.

V Tunisku odstartovaly na konci roku 2010 revoluční události označené později za arabské jaro. Příčinou byla hlavně neúnosná chudoba, která ale v Tunisku přes dosažené reformy stále trvá a mnoho mladých Tunisanů ze země prchá, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme