Útok v Paříži: voják u Louvru těžce zranil agresora s mačetou, Egypťan křičel 'Alláhu akbar'

Na vojáka na stráži před pařížským Louvrem zaútočil v pátek dopoledne muž vyzbrojený dvěma mačetami. Voják se bránil střelbou a agresora vážně zranil. Nádvoří před Louvrem bylo evakuováno, na místě zasahovali policisté v neprůstřelných vestách a záchranáři. Podle premiéra Bernarda Cazeneuva se "zjevně" jednalo o "útok teroristického charakteru". V pátek večer vyšlo najevo, že útočník byl Egypťan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie a záchranáři na místě útoku. | Zdroj: Reuters

Incident se odehrál v pátek kolem desáté hodiny. Dvěma mačetami ozbrojený muž napadl vojáka stráže nedaleko skleněné pyramidy před Louvrem, podle mluvčího francouzské policie s výkřikem "Alláhu akbar". Voják se bránil střelnou zbraní a útočníka vážně zranil v oblasti břicha. Sám utrpěl lehčí zranění na hlavě u linie vlasů.

Obviněný z masakru v kanadské mešitě: šikanovaný introvert, který ‚lajkoval‘ Trumpa

Číst článek

Sloužící voják vystřelil celkem pětkrát. Útočící muž měl na zádech zavazadlo, které prošetřili pyrotechnici, nenalezli v něm však žádné výbušniny, potvrdil náčelník pařížské policie.

Francouzská média původně uváděla, že agresor byl vyzbrojený nožem.

Bezpečnostní opatření

Na místě jsou bezpečnostní jednotky a záchranáři, nádvoří před Louvrem bylo evakuováno.

Francouzští vojáci před Louvrem. | Foto: Reuters

Přístupové cesty zablokovali policisté v neprůstřelných vestách. Z bezpečnostních důvodů byla dočasně uzavřena také stanice metra Palais Royal - Musée du Louvre, stejně jako samotné muzeum. Asi 250 návštěvníků, kteří byli uvnitř komplexu, police posléze evakuovala. Muzeum by se veřejnosti mělo znovu otevřít v sobotu.

Voják spolu s dalšími dvěma kolegy konal strážní službu v rámci protiteroristické bezpečnostní operace Sentinelle, kterou vláda zahájila po úotku na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015.

Vyjádření francouzského ministerstva vnitra: Bruno Le Roux oceňuje "chladnokrevný a profesiální" přístup vojáků a policistů, kteří "ozbrojeného jedince okamžitě zneškodnili", přičemž ochránili jak návštěvníky, tak personál muzea; zraněnému vojákovi přeje brzké uzdravení:

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme