Teroristický útok ve Vídni má čtyři oběti, 22 lidí je zraněných. Útočníka při zásahu zastřelila policie

Při střelbě v centru Vídně zemřeli čtyři civilisté, informuje stanice ORF TV. Zemřel i útočník, kterého policisté během zásahu zastřelili, uvedli v úterý ráno zástupci vídeňské policie. Podle starosty Vídně Michaela Ludwiga bylo již deset zraněných osob propuštěno z nemocnice domů, zbytek nadále zůstává v nemocniční pěči. Stav tří zraněných je kritický. Mezi zraněnými je i jeden policista.

Aktualizujeme Vídeň (Aktualizováno: 17:40 3. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v centru Vídně podniká rozsáhlou pátrací operaci. | Zdroj: Reuters Connect

Útoky proběhly na šesti místech v rakouské metropoli. Ministr vnitra Karl Nehammer označil střelbu za terorismus. Hrozba podle Nehammera nadále trvá. Lidé by se podle něj měli vyhýbat veřejným místům. Děti by neměly jít v úterý do školy, uvedl podle agentury Reuters. Vláda také posílila kontroly na hranicích země a v centru Vídně. Radnice pak v úterý ráno obnovila provoz hromadné dopravy.

Nehammer na úterní tiskové konferenci potvrdil, že za činem stojí nejméně jeden útočník, který byl vyzbrojen falešným pásem s výbušninami a byl zastřelen – mělo jít o sympatizanta s radikálním islamismem, konkrétně s organizací Islámský stát. Bezpečnostní složky provedly domovní prohlídku v bydlišti podezřelého a zajistily videonahrávky. Podle Nehammera byl čin motivován „snahou oslabit demokratickou společnost“. 

Ministr později podle agentury APA upřesnil i identitu útočníka - čin měl spáchat dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii, který byl v hledáčku bezpečnostních složek kvůli teroristickému spolčení a spojení s islamisty.

V rakouské metropoli a ve spolkové zemi Dolní Rakousy bylo provedeno 18 domovních prohlídek a předběžně zadrženo 14 osob, které jsou vyslýchány. Na úterní odpolední tiskové konferenci to řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Podle něj nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel někdo jiný. Ministr však zdůraznil, že je třeba to ještě potvrdit. Dříve Nehammer uváděl, že nejméně jeden podezřelý je na útěku.

Civilní oběti

Vídeňská policie po 6.00 potvrdila tři civilní oběti – dva muže a jednu ženu. O čtvrté civilní oběti informovala stanice ORF TV po 8.00, jedná se o ženu ve věku mezi 40 a 50 lety. Počet obětí potvrdil vídeňský ministr vnitra Karl Nehammer i vídeňská policie.

Některá rakouská média hovořila až o osmi obětech, ale tyto zprávy nebyly potvrzeny. Informace o obětech dříve potvrdila agentuře APA vídeňská záchranná služba, podle níž je však příliš brzy na to sdělovat konkrétní počty.

Stav postřeleného policisty, který byl při zásahu proti útočníkovi vážně zraněn, je po operaci stabilní, sdělil starosta Vídně Michael Ludwig. Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga v úterý řekl, že zranění při teroristickém útoku utrpěla i jedna Slovenka. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámil, že mezi oběťmi nejsou čeští občané. Podle šéfa vídeňských nemocnic Michaela Bindera jsou nemocnice ve městě podle něj navýšily ostrahu a jsou „velmi dobře zabezpečené“.

Cíl útoku

Cílem teroristického útoku, který se odehrál v pondělí kolem 20.00, byla podle listu Kronen Zeitung synagoga v ulici Seitenstettengasse. Ta se nachází poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. Policie však zatím tuto informaci ve svých prohlášeních nepotvrdila.

Při střelbě na univerzitě v Kábulu zemřelo 22 lidí. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát

Číst článek

V tuto chvíli tak nelze říci, zda byl městský chrám jedním z cílů. Jisté však je, že jak synagoga v Seitenstettengasse, tak kancelářská budova na stejné adrese již nebyly v provozu a v době, kdy padly první výstřely, byly uzavřeny, uvedl předseda vídeňské židovské obce Oskar Deutsch. Nicméně dodal, že každopádně se střílelo v bezprostřední blízkosti chrámu a že všichni členové obce byli požádáni, aby zůstali doma.

Útočníci podle agentury AP náhodně stříleli na lidi bavící se v kavárnách a restauracích před koronavirovou uzávěrou, nicméně podle kancléře Kurze nelze antisemitský motiv vyloučit.

Policie nabádá obyvatele, aby nechodili na žádná veřejná místa a nepoužívali veřejnou dopravu. Opakovaně také vyzvala k tomu, aby uživatelé sociálních sítí nesdíleli žádné fotky ani videa související s incidentem, ale aby případné záběry události poskytli policistům.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil večerní události ve Vídni za „odpudivý teroristický útok“. „Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a s těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ dodal s tím, že Rakousko momentálně zažívá „těžké okamžiky“. Kancléř také uvedl, že důležitá místa v metropoli by měla chránit armáda, aby se policie mohla soustředit na protiteroristické operace.

Kontroly na hranicích

Čeští policisté útoku ve Vídni hlídají hranice s Rakouskem. „V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni jsme přijali preventivní opatření na hraničních přechodech s Rakouskem. Policisté provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících. Situaci v sousedním státě pečlivě sledujeme, o případných změnách opatření budeme veřejnost informovat,“ informovala policie na twitteru. Hraniční kontroly jsou pouze namátkové.

Policie také v Česku v reakci na teroristické útoky zvýšila dohled nad významnými židovskými památkami, potvrdil v pondělí ráno ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Radiožurnálu. Česká policie také dostává z Vídně pravidelně aktualizované informace a podle Hamáčka je známa identita útočníka. K dalšímu zpřísnění bezpečnostních opatření zatím policie nepřistoupila, Hamáček je považuje za dostatečná.

Česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková také v úterý ráno Radiožurnálu potvrdila, že mezi mrtvými nebo zraněnými nejsou čeští občané.

Ostrahu hranic s Rakouskem zpřísnilo i Německo a Itálie. Německá spolková policie sdělila, že její příslušníci nyní bedlivěji sledují dění na hranicích a všímají si případného nestandardního chování na německo-rakouském pomezí. Kontroly pak policie označila ze takticky důležité.

Itálie k ostraze hranic vedle policistů povolala podle médií i vojáky. Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová mezitím svolala bezpečnostní radu státu.

ČTK, ada, onz, gak, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme