Útoky na diplomaty vyhrotily napětí mezi Izraelem a Íránem

Mezi Izraelem a Íránem opět výrazně vzrostlo napětí. Příčinou jsou dva pumové útoky na izraelské diplomaty. Zatím neznámí pachatelé napadli diplomatická auta židovského státu v Gruzii a v Indii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobil izraelské ambasády po útoku v indickém Dillí | Zdroj: ČTK

V Tbilisi se podařilo bombu odhalit dřív, než explodovala. V Dillí ale výbuch zranil manželku izraelského vojenského přidělence.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že za útoky stojí Írán a libanonské hnutí Hizballáh, které se těší podpoře Teheránu. Íránský velvyslanec v Dillí to ihned popřel jako „bohapusté lži".

Obě země přitom ke vzájemným útokům používají cizí ozbrojené skupiny i teroristy. Američtí bezpečnostní činitelé například anonymně uvádějí, že izraelská rozvědka Mosad si nedávné vraždy íránských jaderných vědců objednala u íránské opoziční organizace Lidoví modžáhedové. Ta je i na americkém seznamu teroristických skupin.

Írán zase používá arabské organizace, které už při teroru zabily desítky Izraelců a Židů například v Jižní Americe.

Včera navíc uplynuly čtyři roky od pumového útoku na Imáda Mughníju, který byl čelním představitelem Hizballáhu v Libanonu. Hnutí se nikdy netajilo přesvědčením, že Mughníju v Damašku zavraždili Izraelci, a slíbilo pomstu.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme