Útoky na pozice Talibanu bez významnějšího efektu
Americké letectvo pokračovalo v útocích na pozice sil afghánského Talibanu severně od metropole Kábulu. Nálety na tento úsek pokračují pátým dnem, zatím bez významnějšího efektu. Vojáci opozičního Severního spojenectví zahlédli čtyři výbuchy na místech frontové linie na úpatí pohoří Kúhe Safí, kde jsou rozmístěny talibanské milice. Představitelé Severní aliance, která proti Talibanu bojuje na severu země, označili výsledky náletů za nedostatečné. Také americká armáda je podle velitele operace v Afghánistánu Johna Stufflebeema překvapena odporem, který jí klade vládní hnutí. Ministr obrany Donald Rumsfeld připustil, že teroristický vůdce Usáma bin Ládin nemusí být vůbec dopaden. Vyjádřil však přesvědčení, že Taliban, který bin Ládina podporuje, bude v Afghánistánu zbaven moci.
Taliban uvádí, že při poslední vlně amerických leteckých úderů na města Herát a Kandahár přišly o život skoro čtyři desítky civilistů. Dalších více než 30 lidí mělo být zraněno. Podle afghánské agentury AIP byl poblíž Kandaháru zasažen autobus plný lidí. Americké letectvo bombardovalo také frontové linie severně od metropole Kábulu a poblíž Mazáre Šarífu. Taliban nicméně tvrdí, že škody na bitevním poli jsou minimální a že jeho ozbrojenci mají nadále vysokou morálku.
Pentagon mezitím oznámil, že Taliban se prý chystá otrávit jeden nebo více zdrojů potravinové pomoci určené pro hladovějící Afghánce. Vládní síly se totiž měly zmocnit skladu Červeného kříže. Toto obvinění ale popřel afghánský ministr školství Ámir Chán Mutakí.
Další stopy po antraxu objevila bezpečnostní služba ve washingtonském Kapitolu. Podle policie byly bakterie sněti slezinné zjištěny v jedné z budov Senátu, která byla už předtím z preventivních důvodů uzavřena. U osmadvaceti zaměstnanců Kapitolu bylo prokázáno, že jsou nosiči bakterií antraxu. Ani u jednoho z nich se ale nemoc zatím nerozvinula. Bakterie sněti slezinné byly v Kapitolu poprvé zjištěny 15. října, kdy byl objeven zamořený dopis určený mluvčímu demokratické většiny v Senátu Tomu Daschlovi
Vláda Spojených států hodlá nakoupit antibiotika proti antraxu pro deset miliónů obyvatel. Ředitel amerických pošt vyzývá veřejnost k opatrnosti při manipulaci s poštovními zásilkami.
Americký list Washington Post tvrdí, že spory antraxu, které zamořily vzduch v kancelářích amerického Senátu, byly ošetřeny speciálním chemickým přípravkem. Ten mohl být vyroben pouze ve třech zemích světa - Iráku, bývalém Sovětském svazu a Spojených státech. Pouze tyto tři státy jsou schopny vyrobit složitou látku, která umožňuje sporám antraxu, aby se držely déle ve vzduchu. Zvyšuje se tak nebezpečí, že bakterie vdechne potenciální oběť. List s odvoláním na experty a zdroje blízké vyšetřování uvedl, že spory pravděpodobně nepocházely z bývalého Sovětského svazu nebo z Iráku. Konkrétní zdroj nákazy se zatím stále nedaří zjistit.
Spojené státy údajně použily při nočních náletech na pozice Talibanu tříštivé bomby. Uvedl to šéf afghánské vládní agentury Báchtar Abdul Hanan Himat. Podle něj byly poslední útoky zaměřeny zejména na oblast kolem letecké základny Baghrám a na bojiště mezi Talibanem a opoziční Severní aliancí v okolí Mazáre Šarífu. Himat tvrdí, že některé z použitých bomb nevybuchly. Tříštivé bomby se před dopadem rozletí, aby měly ničivější následky.
Americký ministr zahraničí Colin Powell vyloučil možnost, že by v poválečné afghánské vládě hrála rozhodující úlohu nějaká jiná země. Ani Spojené státy nemohou v Afghánistánu vládnout, řekl Powell v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů. Současné afghánské vládní hnutí Taliban ale podle něj musí být zbaveno moci, protože je součástí organizace Al-Káida islámského radikála Usámy bin Ládina. Právě toho Washington považuje za původce zářijových teroristických útoků v USA. Při vytváření poválečné vlády je podle Powella třeba, aby rozhodující úlohu převzaly Spojené národy a také sousedé Afghánistánu. Jak podotkl, budoucí vláda by měla reprezentovat co možná nejširší spektrum afghánské společnosti a měla by pomáhat obyvatelstvu.
Atentáty v New Yorku na Světové obchodní centrum z 11.září si vyžádaly 4817 mrtvých a pohřešovaných. Podle newyorského starosty Rudolpha Giulianiho je nezvěstných 4339 lidí. 478 mrtvých těl pak bylo vyproštěno z trosek centra - 425 z nich se podařilo identifikovat. Údaje, které Giuliani zveřejnil 16.října, hovořily o 5017 mrtvých lidech v New Yorku.