Útoky na synagogy: stopy vedou k Al-Káidě

Pachatelé sobotních atentátů proti dvěma synagogám v Istanbulu byli zřejmě napojeni na mezinárodní teroristickou organizaci Al-Káida. Turecké policii se dnes podařilo identifikovat čtyři muže, kteří za útoky stojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch u synagogy Neve Šalom | Zdroj: ČTK

Dva z nich, Azad Ekinci a Mesut Cabuk, měli sedět za volantem smrtících vozů. Pomáhat jim měli dva muži, kteří na doklady ukradené příbuzným před měsícem koupili v autobazaru dodávky použité při atentátech. Všichni údajně prošli teroristickým výcvikem v Íránu a Pákistánu a o všech bylo známo, že jsou příslušníky militantních islamistických organizací.

Podle tureckého ministra zahraničí Abdullaha Güla vedou k domněnce o spojení atentátníků s Al-Káidou jasné stopy. Vyšetřovatelé vycházeli jak z pátrání po majitelích dodávek, tak z testů vzorků DNA, které odebraly na místě výbuchu. Policie nyní pátrá po dalších pěti podezřelých jak v Istanbulu, tak na východě země.

K atentátům se jako první přihlásila IBDA-C, turecké úřady ale o tom pochybovaly a prohlašovaly, že pachatelé jsou z řad mezinárodních teroristů. V neděli se pak přihlásila buňka Brigády mučedníka Abú Hafse Masrího, která patří k organizaci Al-Káida.

Při atentátech proti synagoze Neve Šalom v historické istanbulské čtvrti Beyoglu a synagoze Bet Izrael ve čtvrti Sisli zahynulo 25 osob a na 300 lidí utrpělo zranění. Každé z vozidel mělo naloženo asi 400 kilogramů třaskavin, které byly odpáleny za pomalé jízdy kolem obou synagog, což dokazují záběry bezpečnostních kamer.

Dana Braunová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme