Útoky na židovské obyvatele v Berlíně vyvolávají debatu o nové vlně antisemitismu

Během posledních dní došlo v Berlíně k několika útokům na židovské obyvatelstvo. Podle průzkumů je každý pátý Němec latentní antisemita. Zdá se, že se vůči Židům zvedá nová vlna nenávisti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napadený rabín Daniel Alter

Napadený rabín Daniel Alter | Foto: Klára Stejskalová

Verbální útoky dnes už patří k všednímu životu berlínských židů.

„Je to těžké a bolestivé, těžko se s tím člověk srovnává. Ale tentokrát to bylo poprvé, kdy jsem byl násilně napaden,“ říká napadený rabín Daniel Alter.

K útoku došlo odpoledne kousek od jeho domova, kam se vracel se svou šestiletou dcerou. „Čtyři nebo pět mladíků arabského původu mne nejprve začalo urážet, a pak mne začali bít pěstmi,“ popisuje rabín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodajky ČRo Kláry Stejskalové v Ozvěnách dne

Na tváři třiapadesátiletého rabína je náplast zakrývající natrženou tvář, šrámy na duši jsou ale mnohem hlubší. Malá dcera, která byla svědkem násilného činu, musí chodit k terapeutovi.

Útok vyvolal značnou odezvu. V Berlíně, městě pyšném na svou proklamovanou tolerantnost, se okamžitě uskutečnilo shromáždění odsuzující antisemitismus.

Jen o pár dní později ale následoval další útok na skupinku studentek židovského gymnázia. „Nepamatuji si, že by mi během mých gymnaziálních let někdo spílal do židů nebo že bych měl jeden jediný konflikt kvůli svému původu,“ říká rabín.

Na setkání přišel v čepici s kšiltem, jarmulkou nechce zbytečně provokovat. Podobné doporučení vydala židovská obec i židovským studentům.

„To, že dvacet procent Němců jsou latentními antisemity, je srovnatelné s jinými zeměmi. V Maďarsku nebo Polsku je toto číslo ještě vyšší. To jen svědčí o hlouposti těch lidí. Ale znepokojuje mě, že ve školách jsou dnes nadávky ,Ty žide´ úplně běžné. A my se musíme ptát, co proti tomu školy dělají,“ vysvětluje Hans Ulrich Jörgens, komentátor a člen vedení časopisu Stern.

Jörges je přesvědčený, že platformou, kterou extremisté a rasisté zneužívají, je internet.

„V případě dětské pornografie stát jednal, došlo k zákazu těchto stránek. Musí se začít diskutovat o obsahu internetu. Rozhodně si nemyslím, že by internet měl být místem, kde extremisté a rasisté budou svobodně projevovat své názory. Musí dojít k tomu, že stránky pravicových radikálů a extremistů budou odstraněny,“ upozorňuje komentátor.

Útoky na židovské obyvatele v Berlíně vyvolávají debatu o nové vlně antisemitismu (ilustrační foto) | Foto: Klára Stejskalová

„V Německu se zcela jasně vytvořily zóny, které jsou pro lidi, co se otevřeně hlásí k židovství nebo jsou černé pleti, zapovězené. Vznikly tu jakési subkultury, skupiny, které v některých čtvrtích a ulicích absolutně odmítají respektovat základní ústavní práva,“ doplňuje rabín Alter.

Podle něj by se mělo s antisemitismem a rasismem bojovat výchovou a vzděláním. Za jeden ze zdrojů nenávistné propagandy považuje salafisty. Jako velkou hrozbu pro Německo je označuje i německá bezpečnostní služba.

„Mezi muslimy jsou extremisté a my je musíme odkázat do patřičných mezí, ukázat, že tu nemají místo. Musíme v mešitách pracovat s mladistvými, to je náš dlouhodobý úkol," říká Dilek Kolatová, vedoucí ministerstva práce a integrace na berlínské radnici.

Napadený rabín Daniel Alter se dlouhé roky angažuje v mezináboženském dialogu. Nehodlá od toho upustit ani po traumatickém zážitku, který si prožil. Je přesvědčený, že Německo se dnes nachází na rozcestí.

„Došli jsme do bodu, kdy jde o demokracii v Německu a každý, kdo chce, aby tyto podmínky zůstaly zachovány, proto musí udělat víc,“ uzavírá Alter.

Klára Stejskalová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme