Útoky námořních pirátů se objevily už i v Guinejském zálivu

Námořní pirátství je stále na vzestupu. K nechvalně proslulým břehům Somálska nově přibyly na seznam oblastí kde řádí mořští lupiči vody Guinejského zálivu na západě Afriky. Právě tam se ztratila další loď.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské lodě u somálských břehů, kde útočí piráti

Vojenské lodě u somálských břehů, kde útočí piráti | Foto: www.navy.mil

K nejnovějšímu únosu došlo ve vodách státu Benin. Místní úřady už potvrdily, že se ztratil tanker s 23 muži na palubě, plující pod kyperskou vlajkou. Mezinárodní námořní úřad už tuto loď eviduje jako unesenou.

Podle beninských úřadů nešlo pro unesenou loď nic udělat, protože byla příliš vzdálena od nejbližšího námořního přístavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

námořní pirátství.mp3

Útoky v Guinejském zálivu se množí, současný únos byl už jedenáctý v letošním roce a před časem byla v oblasti unesena loď, která plula pod italskou vlajkou. Do počtu únosů nicméně stále vede oblast Afrického rohu podél pobřeží se Somálskem na opačném konci Afriky.

Uvádí se, že ročně stojí pirátství globální ekonomiku až 11 miliard dolarů, a začíná tak být vážným problémem. Je to suma za zvýšené pojistky a výkupné, které majitelé musí zaplatit, chtějí-li dostat zpět zboží a posádku. Rekordní částku zaplatila loni jihokorejská firma – 9,5 milionu dolarů.

Kolem afrického rohu už delší dobu hlídkují lodě a flotily NATO, Ruska, Číny i Indie, ale úspěšně omezit pirátské útoky se zatím příliš nedaří. Italský rejdařský svaz proto nově dovolil svým lodím mít na palubě ozbrojené strážce. Zatím měli totiž na svou obranu k dispozici jen vodní děla.


Zvětšit mapu

Jaromír Marek, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme