Útoky NATO na Kaddáfího jednotky budou ještě intenzivnější

Na Kaddáfího jednotky v Libyi budou v následujících dnech intenzivně útočit letouny NATO. Oznámil to velitel alianční operace Charles Bouchard. Obyvatelům Misuráty a dalších míst doporučil, aby se Kaddáfího vojskům vyhýbali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Libyi

Boje v Libyi | Zdroj: Reuters

Situace na místě je stále velmi vyostřená. Třináct libyjských důstojníků a vojáků včera podle tuniské agentury TAP uprchlo do Tuniska, kde se vydali tuniské armádě. Libyjský ministr zahraničí Abdul Ati Obejdí tvrdě zkritizoval britský a francouzský plán vyslat do Libye vojenské poradce. Deníku Guardian se svěřil, že by se v případě ukončení bojů mohly v zemi do půl roku konat svobodné volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil na Rádiu Česko bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

„Myslím si, že se jedná pouze o rétoriku a Kaddáfího režim nikdy neměl v úmyslu dostat se do takových pozic. Pochopitelně se snaží zmírnit tlak, který se momentálně stává stále intenzivnějším. Z armády začínají dezertovat i vojáci s vyšší hodností. Já tomu tak proto moc nevěřím,“ říká bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý.

Když odchází i důstojnický sbor, znamená to podle Šedivého, že si vojáci uvědomují, že dlouhodobý tlak, který NATO vynakládá, nakonec morálku Kaddáfího vojáků zlomí.

Podle Šedivého si nicméně severoatlantická aliance původně představovala, že celá operace bude mnohem rychlejší a za krátkou dobu bude možné sesadit Kaddáfího.

Britové a Francouzi chtějí vyslat do Libye vojenské poradce. Má to být deset lidí z každé země.

„Nesmějí se zapojovat do žádných bojových akcí, nesmí se ani zapojovat do výcviku armády rebelů. Jsou to lidé, kteří by měli být schopni koordinovat aktivity a provádět poradenskou činnost. Mají také za úkol se věnovat zpravodajské činnosti, ale ne aktivně. Jedná se spíše o analytické záležitosti,“ vysvětluje Šedivý.

Smrt přichází bez varování

O třetí největší město v zemi Misuráty se bojuje už skoro dva měsíce a podle zdravotníků tam padly stovky lidí. O život přišli ve středu také dva západní novináři - Tim Hetherington z Británie a Chris Hondros z USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své zkušenosti válečného reportéra se podělil na Rádiu Česko Martin Dorazín, redaktor Českého rozhlasu, který se minulý týden z Libye vrátil

„Nikdy se nedá říci, že je člověk připraven na nějaké nebezpečí. Vždy může být zaskočen. V tomto konfliktu navíc není žádný systém výstrahy. Například ve válce v bývalé Jugoslávii systém výstrahy existoval, byly tam sirény a člověk se mohl rychle někam schovat. V Libyi nic takového není. Rána, která zabila oba novináře, přišla znenadání. Byl tam klid a najednou přilétl minometný granát,“ říká Martin Dorazín, reportér Českého rozhlasu, který se minulý týden z Libye vrátil.

Martin Křížek, Anna Baumová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme