Útoky ozbrojenců narušují jednání afghánských kmenových vůdců

Útoky a násilnosti provázejí zasedání afghánské Velké rady. Sněm kmenových vůdců a stařešinů, poslanců a zástupců provincií hledá cesty k řešení neutěšené situace v Afghánistánu. Odpovědět by měl i na otázku, zda uzavřít smír s umírněnou části islámského hnutí Taliban.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci a místní vůdci

Čeští vojáci a místní vůdci | Foto: 601. skupina speciálních sil

Právě v okamžiku, kdy prezident Hamíd Karzáí zahajoval zasedání Lója džirgy otřásly Kábulem dvě exploze. Pravděpodobně šlo o raketový útok namířený na místo jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Rakety dopadly asi 500 metrů od vchodu do velkého stanu, kde se konference odehrává. Nikoho nezranily. Do areálu se pokusili proniknout i dva sebevražední útočníci.

Na zasedání Velké rady nebyl přizván žádný z členů Talibanu. Radikálové proto pohrozili, že každého, kdo na zasedání sněmu přijde, zabijí.

„Drtivá většina Afghánců si přeje vyřešit situaci, která je skutečně už neúnosná. Nicméně Taliban o příměří velký zájem nejeví. Naopak v posledních dvou letech násilí stupňuje,“ uvedl v Odpoledním Radiožurnálu Jaromír Marek ze zahraniční redakce.

Jiří Chum, Jaromír Marek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme