Útoky sebevrahů zabily v Iráku přes sto lidí

Přes 120 lidí dnes zahynulo v Iráku při další vlně pumových útoků. V Ramádí se odpálil sebevražedný útočník u náborového střediska irácké policie. Téměř sedm desítek lidí zabil a dalších 100 zranil. Krátce před tím usmrtil sebevrah na 50 osob ve městě Karbalá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

U náborového střediska policie v Ramádí podle americké armády v době útoku čekalo přes 1000 zájemců o policejní službu ve věku 20 až 35 let.

Jedná se rozhodně o nejkrvavější útok v zemi od prosincových voleb. Podle amerických a iráckých zdrojů zahynulo nejméně 67 lidí a 105 dalších bylo zraněno.

Ramádí asi 110 kilometrů západně od Bagdádu leží ve vzbouřenecké sunnitské provincii Anbár a je dějištěm téměř každodenních útoků proti americkým a iráckým vládním silám.

Další sebevražedný atentát otřásl krátce před útokem v Ramádí městem Karbalá jižně od Bagdádu. Exploze zabila na 50 lidí a dalších 70 zranila, řekl tamní policejní důstojník.

Atentátník s asi osmi kilogramy trhavin a několika ručními granáty upevněnými na těle se odpálil na pěší zóně plné lidí mezi dvěma hlavními svatyněmi v tomto posvátném šíitském městě. Mezi oběťmi byli i íránští poutníci.

Tři pumové atentáty jsou dnes hlášeny i z Bagdádu. Vyžádaly si dva mrtvé a šest zraněných. Jedno nastražené auto naplněné trhavinami vybuchlo u nemocnice v centru metropole a s druhým najel sebevrah na policejní hlídku, uvedla policie bez upřesnění třetího atentátu, o němž sdělila jen to, že byl také dílem sebevraha.

Pět amerických vojáků přišlo dnes o život při výbuchu nastražené výbušniny 35 kilometrů jižně od metropole Bagdádu. Vojenský konvoj mířil do šíitského posvátného města Karbalá. Při průjezdu jiného konvoje americké armády na silnici v Nadžafu asi 160 kilometrů jižně od Bagdádu zahynuli další dva vojáci.

Násilí pokračuje v době, kdy někteří představitelé sunnitské menšiny zpochybňují výsledky prosincových parlamentních voleb, ve kterých podle předběžných výsledků jasně vítězí koalice náboženských formací většinových šíitů.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme