Útoky si vyžádaly přes 50 mrtvých, počet nemusí být konečný

Teroristické útoky v Londýně, které si vyžádaly více než 50 mrtvých, nespáchal jedinec, ale byly dílem několika osob. Počet mrtvých ale není zřejmě konečný. Dalších 700 lidí bylo zraněno. Oznámila to dnes londýnská policie. Bomby vybuchly celkem ve čtyřech dopravních prostředcích - na třech linkách v metru a v jednom autobusu. Jak upřesnil velitel Městské policie Ian Blair, už začalo důkladné vyšetřování celé tragédie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se dívá na fotografie pohřešovaných lidí

Muž se dívá na fotografie pohřešovaných lidí | Foto: AFP

"Nejdůležitější informaci, kterou mohu nyní občanům sdělit je, že hlavním cílem celého policejního sboru je dopadnout pachatele, kteří jsou za tuto krvavou a krutou tragédii odpovědni. Budeme to našim spolupracovníkům a jednotkám klást na srdce jako prioritu číslo jedna, na kterou se musí při práci soustředit," řekl velitel.

Experti tvrdí, že teroristé pravděpodobně použili plastickou trhavinu vojenského původu. Rozměry bomb byly malé, méně než pět kilogramů. V londýnských nemocnicích zůstává blíže nespecifikovaný počet raněných, který zřejmě dosahuje několika set.

Dosavadní zprávy britské policie a záchranářů uvádějí, že při útocích zemřelo přes 50 lidí. Zranilo se na 700 osob; z nich 22 je v kritickém stavu. Ian Blair řekl, že teroristé jsou odpovědní za čtyři akce - tři v metru a jednu v autobuse.

Podle oficiálních údajů policie se stále nepodařilo vyprostit všechna těla z tunelů metra. V posledním čtvrtečním výbuchu v autobuse zahynulo 13 osob a tento údaj je již konečný. Policejní velitel dále řekl, že mezi oběťmi jsou lidé různých národností, nejen Britové. Měl však zřejmě na mysli jen zraněné. Jmenoval Číňany, Poláky a Australany, diplomatické zdroje již dříve potvrdily také čtyři zraněné Němce a jednu Rakušanku.

Na základě informací zastupitelských úřadů některých zemí bylo zraněno osm Australanů, z nichž dva zůstávají v kritickém stavu v nemocnici. Velmi vážně jsou zraněni také dva občané Jihoafrické republiky, mezi těžce zraněné patří i jeden ze čtyř postižených Němců a hospitalizováni jsou i padesátiletý Dán a jeden muž z Portugalska. Bližší informace nejsou o postižených občanech Sierry Leone, Polska a Číny.

Mezi oběťmi teroristických útoků v Londýně nejsou čeští občané. Po jednání bezpečnostní rady státu to řekl předseda vlády Jiří Paroubek. Dodal, že zatím se svým rodinám a zaměstnavatelům neozvalo sedm českých občanů. Ministerstvo zahraničních věcí zřídilo krizovou linku s číslem 224182308, kde se čeští občané mohou dozvědět bližší informace o svých blízkých v Británii.

Státy zavádějí přísnější bezpečnostní opatření

V celém Česku hlídkují zesílené policejní patroly na klíčových místech, jako jsou metro, železnice, letiště a strategicky důležité objekty. Celníci zároveň zpřísnili kontroly na hraničních přechodech. Bezpečnostní rada státu zatím nepožaduje po armádě, aby posílila policejní složky, poznamenal Paroubek.

V reakci na útok v Londýně posiluje bezpečnostní opatření také Polsko. V pohotovosti jsou všechny bezpečnostní složky a chystají se zvláštní protiteroristická cvičení. Polští experti jsou ale v pohledu na možné teroristické ohrožení rozdělení.

Jedni tvrdí, že Polsko není natolik významné, aby se stalo cílem teroristů. Orientalisté však upozorňují, že v arabském světě velmi dobře vědí, jak blízkým vojenským a politickým spojencem Washingtonu Poláci jsou. Náčelník protiteroristického odboru ministerstva vnitra Krzysztof Liedel dodal, že Polsko není připraveno na bombový útok, natož na použití zbraně hromadného ničení.

Podle premiéra Marka Belky sice riziko útoku existuje, ale nezměnilo se po útocích v Londýně. Resorty vnitra, obrany a zdravotnictví by přesto měly prověřit, jak mezi nimi funguje koordinace v případě krize. "Připravíme cvičení pod velením ministra vnitra. Musíme prověřit naši akceschopnost v situaci po teroristickém útoku," upřesnil polský premiér.

Francie zpřísňuje kontroly na hraničních přechodech. Jedná se o jedno z opatřeních, která následovala po včerejších teroristických útocích v Londýdně. Francouzský premiér Dominique de Villepin prohlásil, že tento krok byl konzultován s dalšímu zeměmi, které podepsaly Schengenskou dohodu. Zatím není známo, co konkrétně toto rozhodnutí znamená a jak ovlivní cesty do Francie. Zda kontroly budou systematické či namátkové a zda se změní i vízový režim.

De Villepin oznámil toto rozhodnutí po dnešní ministerské schůzce, na níž byli přítomni i ministr vnitra a ministr zahraničí, který potvrdil, že zpravodajské služby nezaznamenaly žádné konkrétní hrozby teroristických útoků. "Přesto nesmíme nechat nic náhodě," prohlásil šéf francouzské diplomacie. Při útocích v Londýně byly zraněny čtyři Francouzky.

Martin Dorazín, Jan Šmíd, Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme