Útoky v Bagdádu a Kirkúku zabily desítky lidí

Nejméně 33 lidí dnes zahynulo a sedm desítek utrpělo zranění po útoku sebevražedného atentátníka na jednom z bagdádských tržišť. Dalších 22 mrtvých a 100 zraněných má na svědomí exploze nálože v severoiráckém Kirkúku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Masakr v metropili Bagdádu se odehrál kolem 09:30 místního času (07:30 SELČ), kdy se mnoho lidí vydalo na nákup. Nálož explodovala zřejmě v autě zaparkovaném poblíž policejní stanice u vchodu na tržiště v převážně šíitské čtvrti Sadr City.

"Byl to sebevražedný atentát. Muž zaparkoval mikrobus uprostřed velmi rušné ulice, téměř u zdi obklopující policejní komisariát, kde se shromažďují lidé čekající na práci. Kamikadze nechtěl útočit na policii, chtěl způsobit co nejvíce obětí," řekl agentuře AFP policejní zdroj.

Podle svědků při výbuchu mikrobusu vzduchem létala lidská těla. Zem byla poseta mrtvolami, kolem naříkali zranění. Výbuch zcela zničil čtyři auta zaparkovaná vedle mikrobusu a několik prodejních stánků. Bilance obětí není ještě konečná. Mezi mrtvými je hodně dětí a žen.

Chudinská čtvrť Sadr City je často terčem útoků sunnitských radikálů odmítajících vládu, která nahradila svržený režim Saddáma Husajna. Počátkem tohoto měsíce při výbuchu automobilu zaparkovaného u tržiště v Sadr City zahynulo 66 lidí a na devadesát dalších bylo zraněno.

Také v Kirkúku zaútočil atentátník pomocí nálože umístěné v automobilu. K výbuchu došlo po poledni místního času (10:30 SELČ) nedaleko soudní budovy. Podle policejního mluvčího jsou mezi oběťmi hlavně advokáti a policisté, ale i běžní lidé, kteří si šli k soudu vyřídit osobní záležitosti.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme