Útoky v londýnské dopravě si vyžádaly desítky obětí

Teroristé zaútočili v Londýně. Tři nálože vybuchly dopoledne v metru a jedna v autobuse. Policie pak evakuovala podzemní dráhu i nádraží. Část města byla bez proudu, hromadná doprava se zastavila, v ulicích byl chaos. O život přišlo podle dosavadních informací nejméně 37 lidí, 700 dalších je zraněno. K atentátům se na internetu přihlásila dosud neznámá organizace s názvem Tajná skupina džihádu a Al-Káidy v Evropě. Také britský ministr zahraničí Jack Straw prohlásil, že útoky mají znaky teroristické sítě Al-Káida. Policie je ale zatím v označení pachatele zdrženlivá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sanitky před stanicí metra Edgware Road

sanitky před stanicí metra Edgware Road | Zdroj: ČTK

Všechno to začalo v metru krátce před devátou ráno místního času - tedy v dopravní špičce. Podzemní dráhu v tuto dobu využívají asi tři miliony lidí. První z celkem šesti potvrzených výbuchů byl hlášen ve stanici Liverpool Street, nedaleko finanční čtvrti City, v centru města. Další exploze v metru a v autobuse brzy následovaly.

"Ozval se obrovský výbuch a všechna světla našeho vlaku náhle zhasla. Všude bylo během chvilky plno dýmu, myslím, že to bouchlo ve druhém vlaku. Mnoho lidí se muselo zranit," popisuje Paula Smith, která v době exploze cestovala londýnským metrem.

K útokům se na internetu přiznali islamisté z Tajné skupiny džihádu a Al-Káidy v Evropě. Prý tak bojují proti britskému působení v Afghánistánu a Iráku. V to, že to byli opravdu oni, věří i expert na terorismus Jan Eichler.

"Nasvědčuje tomu téměř vše, nejen ta prohlášení, ale i způsob úderu. To znamená, že to je velmi podobné tomu, co se stalo 11. března loňského roku v Madridu. Úder naráz na několika místech v době ranní dopravní špičky. Cílem je co nejvyšší počet mrtvých, co nejvíce tu společnost ohrozit a zasáhnout ji v tom nejcitlivějším bodě."

Když teroristé zaútočili na Londýn, byl britský premiér Tony Blair ve Skotsku na summitu G8. A tam k dnešním výbuchům řekl. "Je barbarské, že se něco takového stalo v den, kdy jsme se sešli, abychom se pokusili pomoci chudým lidem v Africe. Je důležité, aby tito teroristé poznali, že naše odhodlání bránit naše hodnoty a náš způsob života je větší, než jejich odhodlání působit smrt a zkázu nevinným lidem."

Blair také vyzval ke zvýšení bezpečnostních opatření. V okolí výbuchů a na střechách budov teď hlídkují vojáci. Vzdušný prostor nad metropolí byl uzavřen. Lidé byli varováni, aby nepili vodu kvůli jejímu možnému znečištění. Městská hromadná doprava se zastavila, jezdily pouze taxíky.

Potvrdil to britský ministr vnitra Charles Clarke. "Naší hlavní odpovědností je v této chvíli ochrana a podpora veřejnosti. Co se týče dopravy, celé metro je uzavřeno a zůstane uzavřeno minimálně po celý dnešní den. Vřele doporučujeme všem lidem, aby nejezdili do centrálního Londýna - záchranné týmy musí dostat prostor, aby mohly svou práci dělat co nejefektivněji."

Bylo zrušeno mnoho autobusových a vlakových spojení se zbytkem země. Sdělovací prostředky, veřejnoprávní BBC, ale i soukromé stanice, změnily program a zařadily do vysílání mimořádné zpravodajství včetně oficiálních úředních varování. Večer se situace postupně uklidňovala, obnovila se autobusová doprava v centru města i spojení Londýna s venkovem.

Útoky v Londýně vyvolaly po celém světě vlnu odsouzení a projevů soustrasti obětem a jejich blízkým. Atentáty svorně odsoudili čelní představitelé nejvyspělejších zemí světa na summitu G8 ve skotském Gleneagles. K vyjádření podpory Velké Británii se přidala také Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném zasedání. Jednomyslně schválila rezoluci, ve které vybízí mezinárodní společenství, aby se podílelo na pátrání po pachatelích atentátů.

Válka proti terorismu pokračuje, prohlásil před novináři americký prezident George Bush. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso označil útoky v Londýně za útoky na demokracii a přislíbil Británii veškerou potřebnou pomoc. K jednotnému boji proti terorismu vyzval i generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer.

Bezpečnost posilují i další evropské země

Řada evropských zemí včetně České republiky posiluje v souvislosti s útoky v Londýně bezpečnostní opatření. Ve Španělsku byly do pohotovosti uvedeny všechny bezpečnostní složky, na italských letištích byl vyhlášen nejvyšší stupeň bdělosti a pohotovost má berlínská městská doprava.

Také polské úřady zvýšily úroveň bezpečnostních opatření. Varšava nebere teroristické nebezpečí na lehkou váhu. 1400 polských vojáků je důležitou součástí operace v Iráku a Polsko by se mohlo stát cílem teroristů. Prezident Kwaśniewski na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že jeho země kontingent z Iráku nestáhne.

Krátce po poledni zasedl krizový štáb hlavního města. "V této chvíli můžeme udělat jedině to, že důkladně prohledáme město, prověříme zabezpečení jeho infrastruktury a komunikací," uvedl zástupce primátora Wladyslaw Stašak. Policie posílila hlídky u důležitých objektů a zvláštní pozornost věnovali specialisté varšavskému metru. Nikde nic podezřelého neobjevili.

Útok na jednoho je útokem na všechny ostatní, zní ze Spojených států, kde připomínají, že teroristé mohou být úspěšní jednou, ale bezpečnostní složky musejí být úspěšné pokaždé. Druhý nejvyšší stupeň teroristického nebezpečí vyhlásili v městské hromadné dopravě, v autobusech a na železnici. Ve velkých městech včetně New Yorku je vidět více policistů, někdy i se psy cvičenými na vyhledávání výbušnin.

Martin Dorazín, Miroslav Konvalina, Petra Lazáková, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme